"Jest wiele dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan". Sekretarz stanu USA

Świat
"Jest wiele dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan". Sekretarz stanu USA
Flickr/Gage Skidmore
"Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów"

- Jest wiele dowodów na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Amerykański wywiad informował w czwartek, że Sars-CoV-2 nie został stworzony przez człowieka.

- Mogę powiedzieć, że istnieje wiele dowodów na to, że to (koronawirus) pochodzi z laboratorium w Wuhan - stwierdził Pompeo w rozmowie w telewizji ABC. Zastrzegł, że wywiad powinien kontynuować badania w tej sprawie, "byśmy mieli pewność".

 

ZOBACZ: Więcej Amerykanów zmarło na Covid-19, niż zginęło podczas wojny w Wietnamie

 

Pompeo dodał, że "Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów". - Nie po raz pierwszy słyszymy, że świat jest narażony na wirusy w wyniku błędów w chińskich laboratoriach - powiedział.

 

Wywiad: koronawirus nie został stworzony przez człowieka 

 

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

 

"Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie" - głosi komunikat wywiadu.

 

ZOBACZ: Trump zachęca do otwarcia szkół. "Dzieci dobrze sobie radzą podczas tej katastrofy"

 

Agencja Associated Press zwracała uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskim laboratorium.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie