"Starcie" ambasadorów USA i Chin na Twitterze. Poszło o koronawirusa

Polska
"Starcie" ambasadorów USA i Chin na Twitterze. Poszło o koronawirusa
Twitter
Ambasadorowie Chin i USA w Polsce starli się na Twitterze

Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie i żadne kłamstwa tego nie zatuszują - napisała w środę na Twitterze Georgette Mosbacher ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Odpowiedziała w ten sposób na wcześniejszy wpis ambasadora Chin w Polsce Liu Guangyuana.

"Panie Ambasadorze, Covid-19 to zagrożenie, z którym cały świat walczy wspólnie. Poza Chinami - Komunistyczna Partia Chin tuszowała istnienie wirusa, blokuje dostęp dla naukowców, i robiła zapasy środków medycznych jednocześnie ukrywając informacje" - napisała na Twitterze ambasador USA w odpowiedzi na wpis ambasadora Chin w Polsce Liu Guangyuana.

 

 

"Szukanie kozła ofiarnego i oszczerstwa nie zatuszują niekompetencji Pani rządu i nie uratują istnień ludzkich. Proszę oszczędzać energię na opanowanie pogarszającej się sytuacji w USA i zrobić coś pozytywnego dla wszystkich na świecie" - napisał Guangyuan.

 

 

Według Guangyana "zamiast dawać dobry przykład powstrzymywania wybuchu epidemii we własnym kraju, administracja rządowa USA wciąż tuszowała fakt istnienia pandemii i obarczała winą innych". "To supermocarstwo stało się głównym podmiotem zakłócającym trwającą globalnie walkę przeciwko Covid-19" - ocenił ambasador na Twitterze, wskazując na artykuł http://www.xinhuanet.com/english/2020-05/05/c_139031983.htm

 

 

Mosbacher w odpowiedzi wskazała, że "Stany Zjednoczone mają największy wkład finansowy spośród wszystkich krajów w globalną walkę z Covid-19". Jej zdaniem, "chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie, i żadne kłamstwa tego nie zatuszują".

 

 

Pekin odpiera zarzuty zagranicznych krytyków, w tym szczególnie Waszyngtonu, o zaniedbania i próby ukrycia danych dotyczących pandemii Covid-19, która wybuchła zapewne pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Od tamtej pory na świecie wykryto już ponad 3,2 mln infekcji, a ponad 227 tys. zakażonych zmarło.

 

ZOBACZ: "Jest wiele dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan". Sekretarz stanu USA

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w połowie kwietnia, że jego kraj przestanie wpłacać składki na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Wcześniej oceniał również, że WHO sprzyjała Chinom.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie