"Nie mamy zakażeń na ulicach. Maseczki konieczne do momentu opracowania szczepionki"

Polska
"Nie mamy zakażeń na ulicach. Maseczki konieczne do momentu opracowania szczepionki"
Polsat News
Rzecznik Ministerstw Zdrowia powiedział jak długo będziemy musieli nosić maseczki ochronne.

Systematycznie informujemy o wartości wskaźnika zakażeń "R", który mówi ile osób zakażanych jest przez jednego chorego. Aktualnie w Polsce wynosi on jeden. Nie mamy transmisji bezpośrednio na ulicach. Ona występuje w zamkniętych ośrodkach jak Dom Pomocy Społecznej czy kopalnia - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że maseczki będziemy nosić do momentu opracowania szczepionki.

- Po rozmowie z ministrem zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny udaje się na Śląsk w celu koordynowania działań stacji sanitarno-epidemiologicznych - mówił w środę rzecznik MZ. Dodał, że na Śląsku odnotowano już ponad 400 zachorowań wśród górników.

 

ZOBACZ: Mutacja osłabiająca wirusa. "Widzieliśmy to już w przypadku epidemii SARS"

 

Rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej przekazał, że na ostatnie wzrosty przypadków zakażeń koronawirusem miały wpływ zachorowania w kopalniach. - Tak jak przedwczoraj, wczoraj jak i dziś mamy znowu przypadki zakażeń w kopalniach. Niestety na Śląsku mamy już ponad 400 zakażonych górników. Niestety mamy też do czynienia z zakażeniami w rodzinach górniczych - powiedział Andrusiewicz.

 

Wideo: Andrusiewicz powiedział jak długo będziemy musieli nosić maseczki ochronne

  

Więcej badań na Śląsku

 

Poinformował, że w środę odbyła się telekonferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem, dotycząca sytuacji w kopalniach. - Po rozmowie z ministrem zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny udaje się na Śląsk w celu koordynowania działania stacji sanitarno-epidemiologicznych w województwa śląskim i lepszej koordynacji działań służb, wysyłania na kwarantannę, wysyłania do izolatoriów i bieżącego monitorowania tych przypadków - powiedział rzecznik.

 

ZOBACZ: Szumowski obawia się jesieni. "Nawet wyjście do sklepu może być niebezpieczne"

 

Jak dodał, zwiększane będą też możliwości badań próbek ze Śląska. - Prawdopodobnie w najbliższych dniach będzie zwiększona ilość próbek. Zapadła decyzja, aby testować więcej osób z kontaktu z zakażonymi górnikami. Te próbki będą najprawdopodobniej trafiały też do ościennych województw, do ościennych laboratoriów - powiedział Adrusiewicz.

 

Podkreślił przy tym, że każdy chory, który nie wymaga hospitalizacji, nie powinien być kierowany na izolacje domową, jeśli przebywa tam z innymi domownikami.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 218 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie w Polsce chorobę potwierdzono dotychczas u 14 647 osób, z czego 723 zmarło.

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie