Stanisław Moniuszko - 201. rocznica urodzin kompozytora. Świat kultury świętuje online

Kultura
Stanisław Moniuszko - 201. rocznica urodzin kompozytora. Świat kultury świętuje online
Teatr Wielki-Opera Narodowa
Każdy z artystów w domu przygotował swoją partię, by wykonać fragment "Po nieszporach, przy niedzieli" z opery "Halka"

Na tę imprezę urodzinową zaproszeni są wszyscy. Dokładnie 201 lat temu na świat przyszedł Stanisław Moniuszko - kompozytor, dyrygent, organista oraz pedagog. Na stronach Teatru Wielkiego Opery Narodowej można obejrzeć i wysłuchać jego największych dzieł. Jest też nie lada gratka - utwór w wykonaniu chóru i orkiestry nagrany w domach.

Urodziny z takimi profesjonalistami muszą być wyjątkowe. Szczególnie kiedy mowa o urodzinach Ojca polskiej Opery Narodowej. To ponad stu artystów chóru i orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Każdy z nich, w domu - przygotował swoją partię, by finalnie wykonać fragment "Po nieszporach, przy niedzieli" z opery "Halka".

 

ZOBACZ: Polski bas-baryton wystąpi w Warszawie. Tomasz Konieczny wykona pieśni Stanisława Moniuszki

 

Moniuszko urodził się 201 lat temu w Ubielu, koło Mińska. - W czasach zniewolenia politycznego, przy braku państwa polskiego, stworzył taką przestrzeń wspólnoty Polaków - to jest jego wielka, historyczna zasługa. Już nie mówiąc o wspaniałych dziełach operowych, muzyce kameralnej, kantatach – mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

 

Stworzył 22 opery i operetki, 30 utworów religijnych, utwory kameralne i symfoniczne, a także - ponad 300 pieśni. - Taki wyjątkowy projekt artystyczno-społeczny, całkowicie nowatorski w tamtych czasach, który urzeczywistniał mickiewiczowski postulat, żeby księgi trafiły pod strzechy – podkreślił Dąbrowski.

 

Świat kultury świętuje w sieci

 

Pod strzechy teraz trafia twórczość mistrza. Teatr Wielki-Opera Narodowa na swojej stronie publikuje bogatą ofertę dzieł Moniuszki. Można obejrzeć te najbardziej znane dzieła - tj. "Halkę" i "Straszny dwór". Są też te nieco zapomniane. Dzisiaj - premiera baletu "Na kwaterunku" Opery Zamku w Szczecinie, która była przygotowywana na Rok Moniuszkowski.

 

WIDEO: materiał "Wydarzeń" przygotowany przez Agnieszkę Kuzyk 

W internecie można też znaleźć koncerty, wystawy i konkursy. I dwa specjalne koncerty on-line. - O 18:00 Olga Pasiecznik - wspaniała wokalistka z Ewą Pobłocką - znakomitą pianistką dadzą recital - niestety w pustych salach redutowych naszego teatru - zapowiedział dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

 

ZOBACZ: "Don Kichot - galeria otwarta". Kilkadziesiąt dzieł polskich artystów do zobaczenia w sieci

 

Usłyszymy "Prząśniczkę", "Złotą Rybkę" i inne pieśni polskiego kompozytora. O 20:00, prosto z kościoła św. Jana w Gdańsku koncert utworów sakralnych.

 

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny od 1 maja na swoich stronach emituje premierowo kolejne z czterech "Litanii Ostrobramskich" nagranych przez zespół z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Na 5 maja zapowiadana jest natomiast premierowa emisja archiwalnego nagrania z 1986 r. "Mazura" ze Strasznego Dworu - w choreografii Elwiry Kamińskiej, w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu "Śląsk" oraz emisja nagrania współczesnego - fragmentów arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

 

Ponad 31,5 mln zł na obchody

 

"Obchodzimy dzisiaj 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. To dobra okazja, żeby przypomnieć dzieło tego wielkiego kompozytora, ale także podsumować Rok Moniuszkowski" - zaznaczył Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. "W tym czasie udało się zorganizować 1770 inicjatyw, ponad 200 spektakli operowych, teatralnych, baletowych, 60 wystaw, 500 najróżniejszych koncertów i festiwali, wiele wydarzeń zagranicznych, bo oprócz tego, co działo się w Polsce, w 60 różnych krajach na całym świecie realizowano także programy związane z Moniuszką" - przypomniał.

 

Dodatkowo ukazało się 570 publikacji - m.in. nutowych, książkowych i fonograficznych. Zwieńczeniem Roku Moniuszkowskiego była wielka premiera "Halki" w Wiedniu, w Theater an der Wien - w reżyserii Mariusza Trelińskiego, z Piotrem Beczałą w roli Jontka. Na obchody Roku Moniuszki w latach 2018-2020 MKiDN przeznaczyło ponad 31,5 mln zł. Działania związane z postacią Stanisława Moniuszki zgromadziły 21 mln audytorium.

 

"Polscy artyści, menedżerowie kultury, społecznicy, muzycy, wszyscy ci, dzięki którym mogliśmy oglądać te wspaniałe spektakle, dzięki którym powstały wystawy, wydawnictwa - wszyscy, dzięki którym Rok Moniuszkowski odbył się tak wspaniale, tak intensywnie, zasługują na wielkie podziękowania. Dziękuję Państwu bardzo za Waszą pracę dla polskiej kultury" - podkreślił Piotr Gliński. "Pamiętajmy o ojcu polskiej opery narodowej i dbajmy by nie milkła Jego muzyka" - dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Agnieszka Kuzyk/ms/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie