"Don Kichot - galeria otwarta". Kilkadziesiąt dzieł polskich artystów do zobaczenia w sieci

Kultura
"Don Kichot - galeria otwarta". Kilkadziesiąt dzieł polskich artystów do zobaczenia w sieci
Polsat News
Artur Matys opowiadał w Polsat News o projekcie otwartej galerii

- Don Kichot był bohaterem bardzo zdecydowanym i stawiał czoło najtrudniejszym przygodom. Poradziłby sobie w dzisiejszych czasach. To był człowiek, który trzymał się zasad, a to dzisiaj w życiu społecznym i indywidualnym jest dobrą receptą na życie - mówił w Polsat News Artur Matys, prezes Fundacji POSET.

"Don Kichot - galeria otwarta" - to nierozpowszechniony dotąd w Polsce esej "Rycerz o smętnym obliczu" Miguela de Unamuno i zbiór prac prac plastycznych polskich twórców inspirujących się powieścią Cervantesa. Galerię można obejrzeć na stronie culture.pl. W Polsat News o tym projekcie oraz samym bohaterze opowiadał Artur Matys, prezes Fundacji POSET.

 

- Celem tego pomysłu jest zachęcenie wszystkich do tego, żeby książkę czytać, ale też odkryć, jak ta powieść jest mocno obecna w polskiej kulturze. Mamy dostępne w tej chwili przynajmniej trzy niezłe tłumaczenia, ale mamy też setki przykładów dzieł sztuki, w których polscy artyści inspirowali się Don Kichotem jako powieścią. Zachęcamy, żeby się temu przyjrzeć, bo to bardzo interesująca podróż - mówił Matys.

 

ZOBACZ: Nowe otwarcie w kulturze. Biblioteki i muzea będą częściowo odmrażane

 

- Przejrzałem ostatnie 200-250 lat i chciałem zaproponować państwu obejrzenie prac kilkudziesięciu polskich artystów. Prezentujemy kilkadziesiąt bardzo ciekawych, różnorodnych prac wykonanych praktycznie wszystkimi technikami, jakimi artyści dysponują - opowiadał o galerii otwartej.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z Arturem Matysem

  

 

"Warto go poznać"

 

Pytany, dlaczego polscy artyści pokochali Don Kichota, prezes Fundacji POSET odpowiedział: "to bohater bardzo złożony, skomplikowany i bardzo ciekawy. Warto go poznać czytając powieść". - Artyści uwielbiają takie tematy, które mogą skomentować niejednoznacznie, a taka jest postać Don Kichota - dodał.

 

ZOBACZ: Kultura w kwarantannie. "Największa impreza masowa w internecie"

 

- Trzeba iść do przodu, życie toczy się dalej, nie wolno zapominać, że kultura jest częścią naszego życia i po tej zarazie będziemy musieli się tą kulturą także zajmować, rozwijać ją. Trzeba czytać, oglądać, cieszyć się pięknem tego świata dziś i jutro - mówił Matys, pytany o receptę na przyszłość.

prz/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie