Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów. "Kolejny krok Polski w przyszłość"

Technologie
Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów. "Kolejny krok Polski w przyszłość"
news.microsoft.com/Stephen Brashear
Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft.

Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma kosztować ponad 1 mld dolarów. - To kolejny krok Polski w przyszłość - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Partnerstwo Chmury Krajowej z Microsoftem ma przyspieszyć transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej.

- Nowoczesne technologie są dziś jednym z najważniejszych kierunków rozwoju dla firm i administracji, ale powoli stają się też naszą codziennością. Wielu naukowców twierdzi, że świat przestaje napędzać ropa, a zaczynają dane i technologia. Już dziś na polskiej giełdzie największą firmą jest producent gier wideo. Kolejny globalny gracz, Microsoft, wybrał Polskę na największą taką inwestycję w tym regionie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: "Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej". Morawiecki w wywiadzie dla telewizji Fox News

 

- Eksperci mówią, że rynek usług związanych z chmurami danych będzie rósł w Polsce o ponad 15 proc. rocznie. przez najbliższe lata. Dlatego bardzo się cieszę, że ogłaszamy dziś kamień milowy dla tego sektora - dodał. 

 

"To własnie jest odpowiedzialny rozwój"

 

Zdaniem szefa rządu, decyzja ta oznacza, że polski rynek cyfrowy jest atrakcyjny nawet w czasach, kiedy gospodarki na świecie przeżywają kryzys. - Dowodzi też, że polscy inżynierowie i programiści są cenieni od Remond w USA, przez Europę po Warszawę. Niedługo Polska stanie się bramą, przez którą miliony osób otrzymają dostęp do tworzenia dokumentów, grafik czy prezentacji - powiedział premier. 

 

- Setki inżynierów i programistów będą w stanie odgrywać kluczową rolę w światowej gospodarce nie wyjeżdżając z kraju. To własnie jest odpowiedzialny rozwój. Jestem przekonany, że współpraca z Microsoft to kolejny krok Polski w przyszłość. Niech z chmury danych spadnie deszcz pomysłów pozwalający rosnąć naszym gospodarkom, naszym projektom i pomysłom. Zarówno w świecie cyfrowym i realnym - podkreślił Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Maseczka zabija wirusy. Opracowali ją polscy naukowcy

 

Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft, co - zdaniem firmy - otwiera kolejny rozdział w rozwoju budowanej w Polsce platformy, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki.

 

Pełna oferta bezpiecznych usług

 

– Partnerstwo z Microsoft, to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej. Operator Chmury Krajowej dostarcza usługi w modelu multicloud dając klientom swobodę wyboru między wariantami adopcji rozwiązań chmurowych i oferując technologie, które najlepiej pasują do ich modelu biznesowego. Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty - powiedział Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

 

- Jesteśmy zaufanym partnerem, który zapewnia bezpieczeństwo, pełną zgodność z lokalnymi regulacjami oraz lokalizację danych w Polsce. W tym kontekście decyzja Microsoft o utworzeniu tu pierwszego regionu przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej doskonale współgra z naszą misją - dodał.

 

ZOBACZ: Naukowcy z NASA prezentują nowej generacji respirator dla chorych na CoVID-19

 

Nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft.

 

"Cyfrowe serce Europy"

 

- Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce - powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

 

ZOBACZ: Polscy naukowcy dostali zgodę na badania leków, które pomogą w walce z epidemią

 

Jak podkreśla spółka, partnerstwo z Microsoft pozwala OChK na dodatkową dywersyfikację oferty. Rozszerza ją o rozwiązania platformy chmurowej Azure, m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT). W ofercie OChK znajdą się także rozwiązania Microsoft 365, zapewniające dostęp do aplikacji zwiększających produktywność, dostępnych jako usługa w chmurze i dostarczanych jako część otwartej platformy wspierającej procesy biznesowe. Już od momentu podpisania umowy Microsoft i OChK będą wspólnie wspierać przedsiębiorstwa i instytucje świadczące usługi doradcze, wdrożeniowe i opracowując projekty transformacyjne, na korzystnych rynkowo warunkach.

 

Program podnoszenia kompetencji cyfrowych

 

OChK zwraca uwagę, że ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Wzmacnianie kompetencji cyfrowych jest niezbędnym elementem skutecznej transformacji cyfrowej z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

 

"Partnerstwo z Microsoft to kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez Chmurę Krajową w ciągu półtora roku od ogłoszenia powołania spółki przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. We wrześniu 2019 roku OChK podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - przypomniano w komunikacie. 

 

Praca w chmurze skraca czas realizacji projektów

 

Chmura Krajowa oferuje zarówno własne produkty w ramach Platformy Chmury Krajowej, jak i rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej. To umożliwia dokonanie wyboru między dostępnymi wariantami adopcji rozwiązań chmurowych. OChK pomaga optymalizować procesy i koszty IT skracając czas realizacji projektów i zwiększając efektywność działania. Świadczy usługi migracji i transformacji architektury IT. Doradza także w doborze rozwiązań z zakresu zaawansowanej analityki danych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, optymalnych dla danej branży i etapu rozwoju.

msl/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie