Prezydent Duda spotka się z przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej

Technologie
Prezydent Duda spotka się z przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej
PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek, w ostatnim dniu swej wizyty roboczej w USA, z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in. z prezes YouTube'a Susan Wojcicki i wiceprezesem Google'a Kentem Walkerem; otworzy też Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

Forum, zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu przy okazji prezydenckiej wizyty, ma na celu przedstawienie potencjału sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele takich firm jak Microsoft, Booksy czy DataWalk.

 

- Oczekuję, że współpraca między polskimi i amerykańskimi podmiotami będzie się rozwijała i my dzięki temu będziemy się stawali przynajmniej w Europie Centralnej, gdzie leży Polska, liderem regionalnym, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie. Uważam, że mamy na to absolutnie szanse - powiedział prezydent, pytany przez polskich dziennikarzy o oczekiwania wobec Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii.

 

"Mamy świetnie przygotowanych ludzi"

 

Andrzej Duda podkreślił, że obecnie to Stany Zjednoczone są jednym z miejsc, gdzie nowoczesne technologie najszybciej się rozwijają. -Stąd nasza obecność tutaj, stąd zainteresowanie i moje wsparcie dla polskich firm, tych większych i dla polskich start-upów, w tym, aby współdziałały z podmiotami amerykańskimi, by były obecne na tym rynku i by korzystały ze wszystkich nowinek, które się tutaj pojawiają, a z drugiej strony by proponowały też własne - powiedział prezydent.

 

Jak mówił, "mamy w Polsce niezwykle zdolnych, inteligentnych ludzi, świetnie przygotowanych - najczęściej na polskich uczelniach - młodych inżynierów, którzy wnoszą bardzo świeżą myśl techniczną wszędzie, gdzie są na świecie".

 

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkają się także z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem w siedzibie Google. Zaplanowano również spotkanie Andrzeja Dudy z polskimi inżynierami pracującymi dla Google.

 

Zarówno Google, jak i YouTube są częścią holdingu Alphabet. Według analityków, z platform Google'a korzysta obecnie ok. 3 mld użytkowników. Koncern kontroluje około jednej trzeciej całego rynku reklamy internetowej i jest obecnie największym jej sprzedawcą na świecie.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze