Koronawirus w bytomskim DPS-ie. Wyzdrowiało 25 podopiecznych

Polska
Koronawirus w bytomskim DPS-ie. Wyzdrowiało 25 podopiecznych
PAP/Leszek Szymański; Zdj. ilustracyjne
Wciąż nie ma ostatecznych wyników testów części pensjonariuszy placówki

25 podopiecznym Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu udało się pokonać koronawirusa. Dwa kolejne badania próbek pobranych od tych osób wykazały, że nie są już zakażone tym patogenem. Wciąż nie ma ostatecznych wyników testów części pensjonariuszy placówki.

DPS "Kombatant" od kilku tygodni zmaga się z ogniskiem koronawirusa. Zakażonych zostało łącznie blisko 80 mieszkańców ośrodka, część z nich trafiła do szpitali. Sześciu z zakażonych podopiecznych zmarło. SARS-CoV-2 potwierdzono też u 18 osób z personelu.

 

W niedzielę załoga bytomskiego wymazobusa pobrała po raz trzeci próbki od 27 osób, u których pierwszy test wykazał zakażenie, a drugi, wykonany pod koniec kwietnia, dał już wynik negatywny.

 

ZOBACZ: Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych prawie 50 osób

 

- Wyniki tych badań dotarły do nas 5 maja. Wynika z nich, że 23 mieszkańcom ośrodka oraz 2 osobom, które powróciły ze szpitali, udało się pokonać chorobę. Czekamy jeszcze na wyniki pozostałych testów – poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Miasta Bytomia Małgorzata Węgiel-Wnuk.

 

Sześcioro podopiecznych w szpitalach

 

Zgodnie z informacją państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Bytomiu, obecnie 42 podopiecznych DPS "Kombatant" jest uznawanych za zakażonych koronawirusem, a 72 mieszkańców nie jest nosicielami SARS-CoV-2.

 

Po testach przeprowadzonych w połowie kwietnia okazało się, że 52 pensjonariuszy i 10 pracowników DPS "Kombatant" zostało zakażonych koronawirusem. Późniejsze badania potwierdziły zakażenie u kolejnych osób wśród pensjonariuszy i osób z personelu. Po otrzymaniu wyników pierwszych testów część pensjonariuszy, u których nie stwierdzono zakażenia, przewieziono do Zakładu Aktywności Zawodowej w Bytomiu, reszta pozostała w gmachu DPS-u. Wyznaczono w nim dwie oddzielne strefy dla chorych i zdrowych, gmach został zdezynfekowany.

 

Jak podała we wtorek Węgiel-Wnuk, w szpitalach jednoimiennych w Tychach i w Raciborzu, a także w szpitalu w Zawierciu przebywa teraz sześcioro podopiecznych ośrodka. Stan zdrowia pensjonariuszy przebywających w DPS "Kombatant" i w Zakładzie Aktywności Zawodowej jest stabilny. Pensjonariusze mają zapewnioną dobrą opiekę sprawowaną przez 17 pracowników ośrodka: pielęgniarki, terapeutki, rehabilitantów i opiekunów – poinformowała rzeczniczka.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie