Ministerstwo Zdrowia: 700 zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce

Polska
Ministerstwo Zdrowia: 700 zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce
Polsat News
W Polsce na koronawirusa zmarło już 700 osób - podał resort zdrowia.

"Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wynosi już 14 tys. 242 osoby. Nie żyje 3 kolejnych chorych. W sumie w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 700 pacjentów.

W Polsce zmarło już 700 osób chorych na koronawirusa, a liczba osób, które zachorowały, przekroczyła w poniedziałek 14 tysięcy.

 

 

236 nowych przypadków potwierdzonych testami

 

Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (99), wielkopolskiego (61), świętokrzyskiego (18), małopolskiego (16), dolnośląskiego (11), zachodniopomorskiego (8), pomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (2), lubelskiego (2) i podlaskiego (1).

 

 

700 zmarłych w wyniku pandemii

 

Resort podał, że w Polsce zmarło już 700 osób chorych na koronawirusa. W związku z błędnie zaraportowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy zgonem z Białych Błot został on usunięty z wykazu - podało ministerstwo.

 

 

Prawie 400 tys. testów na koronawirusa

 

Przebadano do tej pory 394 tys. 270 próbek pobranych od 359 tys. 690 osób. Spośród nich badania chorobę potwierdzono u 14 tys. 242 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 10,4 tys. testów.

 

 

 

Ponad 100 tysięcy na kwarantannie

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało także, że do poniedziałku 4 maja w szpitalach było 2738 chorych na koronawirusa. Liczba osób objętych kwarantanną wyniosła 100 tys. 765, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych było 17 tys. 291 osób. Wyzdrowiało 4280 zakażonych.

 

 

W poniedziałek rząd zniósł kolejne ograniczenia

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki.

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 4 maja

 

Nadal jednak obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią. 

 
 

Narodowa kwarantanna trwa od marca

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Lek pomaga w walce z koronawirusem. "Znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię"

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Aktualna mapa zakażeń koronawirusem w Polsce:

 

 

Świat opanował wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie