Dzień Flagi. WASZE ZDJĘCIA

Polska
Dzień Flagi. WASZE ZDJĘCIA
Użytkownicy polsatnews.pl
To tylko niektóre ze zdjęć, jakie do nas wysłaliście

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto obchodzone od 2004 r. Wybór daty miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Wywiesiliście flagi? Wyślijcie nam zdjęcia na nasz profil na Facebooku lub platformę Twój News. Zamieścimy je w tej depeszy, część z nich zostanie również pokazana na antenie Polsat News. 

 

To tylko część z już nadesłanych fotografii:

Międzyrzecz, lubuskieSławomir
Międzyrzecz, lubuskie

 

Marcin

 

Wichrowe WzgórzeTomasz
Wichrowe Wzgórze 
Alicja
Patryk
PoznańKrzysztof
Poznań
IławaTomasz
Iława
BeskidyGóral Tom
Beskidy
Zbyszek
Joanna
Janina
Piotr
Lidia

 


WrześniaMarcin
Września
Karolina
 
ŁódźPan Rafał z synem
Łódź

 

Michał
Katarzyna

 

Wielka biało-czerwona flaga zawisła w sobotę na latarni morskiej w Świnoujściu - najwyższej na polskim wybrzeżu. Flaga o powierzchni blisko 400 m kw. została wciągnięta na latarnię tym razem bez udziału publiczności. Waży ok. 100 kg, a zawisła na wysokości 68 metrów - taką pełną wysokość ma latarnia morska w Świnoujściu. Biało-czerwona widoczna jest z kilkunastu kilometrów.

 

PAP/Marcin Bielecki

 

Swoją flagę wywiesił już prezydent. 

 

 

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej - białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

 

 

Chociaż polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów - białego i czerwonego - to sprecyzowanie odcieni tych barw nie jest już takie łatwe. Z "Ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" dowiadujemy się, że kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień.

 

ZOBACZ: Powstaniec warszawski skończył sto lat. "Listy z życzeniami zasypały dom"

 

Na przestrzeni lat barwa czerwieni na fladze się nieco zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 r. wprowadzał co prawda karmazyn (choć o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 r. przez ponad pięćdziesiąt lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.

 

Dlaczego biały jest górze?

 

Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. Jeśli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach (kotylionach) kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.

 

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie. Jak zaznaczył Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego "kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość".

 

Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

 

ZOBACZ: Majówkowe wyjazdy Polaków. Policja podała statystyki

 

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.


Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

 

Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią. 


Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.

 

Resort obrony, z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2 maja, opublikował na YouTube spot filmowy pt. "Zawieś Biało-Czerwoną i podziękuj służbom, które dbają o bezpieczeństwo Polaków". Spot przypomina o codziennych działaniach żołnierzy, przedstawicieli służb medycznych i policji.

 

W spocie szef MON Mariusz Błaszczak zachęca: "Zawieś Biało-Czerwoną i podziękuj służbom, które dbają o bezpieczeństwo Polaków". 

 

 

 

ml/sgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie