16 lat temu Polska wstąpiła do UE

Polska
16 lat temu Polska wstąpiła do UE
archiwum państwowe
16 lat temu Polska wstąpiła do UE

1 maja 2004 roku, czyli szesnaście lat temu, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Po kilkunastoletnim procesie integracji Polska dołączyła do Wspólnoty wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą. O wejście do Wspólnoty staraliśmy się przez kilkanaście lat.

Integrację Polski z Unią Europejską zapoczątkowało nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Europejską Wspólnotą Gospodarczą w 1988 r. Później podpisano umowę stowarzyszeniową zwanej Układem Europejskim (1991 r.).

 

Następnie rząd złożył wniosek o przyjęcie do Wspólnoty (1994 r.), a w 1998 r rozpoczął procesu negocjacji, które trwały do 2002 r.

Rok później podpisano traktatu akcesyjny, a następnie Polacy w referendum (7 - 8 czerwca 2003 r.) wyrazili zgodę na jego ratyfikację.

 

77 proc. Polaków za wstąpieniem do UE

 

W tym głosowaniu wzięło udział 58,85 proc. uprawnionych. 77 proc. z nich zagłosowało "za" wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

 

Największy odsetek zgadzających się był w woj. opolskim (84 proc.), a najmniejszy w lubelskim (63 proc.). W przypadku uczestnictwa mniej niż połowy uprawnionych do głosowania referendum byłoby nieważne.

 

W trakcie intensywnej kampanii referendalnej zdecydowana większość partii parlamentarnych (SLD, PSL, PO, PiS) poparła integrację na wynegocjowanych warunkach. Sceptyczna była "Samoobrona". Zdecydowanie przeciwko przystąpieniu do UE wypowiadała się Liga Polskich Rodzin. Program integracji spotkał się także z poparciem Konferencji Episkopatu Polski.

 

ZOBACZ: Władze Unii Europejskiej zachęcają Polaków do spożywania mięsa robaków i owadów

 

W sejmowej uchwale sprzed trzech lat posłowie stwierdzili, że "większość Polaków opowiedziała się wówczas za uczestniczeniem w dalszych etapach integracji: za zniesieniem wewnętrznych granic, za wspólnym rynkiem towarów i usług, za poszerzaniem Unii o kolejne państwa, ale także za zachowaniem prawa do samodzielności w decydowaniu o sprawach wewnętrznych oraz za kultywowaniem własnej tożsamości narodowej i kulturowej".

 

 

W procesie akcesyjnym kluczową rolę odegrał Parlament, dostosowując polskie prawo do przepisów UE, wyznaczając prawne ramy akcesji i wyrażając zgodę na zawieranie umów międzynarodowych. Niezwykle istotne były także dyplomacja parlamentarna i prowadzona przez Sejm współpraca międzynarodowa.

wka/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie