Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 30 kwietnia

Świat
Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 30 kwietnia
PAP/EPA/JAIPAL SINGH
Graffiti w indyjskim Jammu

W Polsce do tej pory potwierdzono 12 tys. 887 przypadków zakażenia koronawirusem. Pracownicy transgraniczni nie będą od 4 maja nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny po powrocie do pracy. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u premiera Rosji.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii.

 

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 12 877.

  • od początku epidemii zmarły 644 osoby
  • w czwartek odnotowano łącznie 300 nowych zakażeń i 20 zgonów
  • najmłodsza ofiara koronawirusa miała 49 lat, najstarsza 93
  • do tej pory wyzdrowiało 3236 osób, 211 ostatniej doby
  • w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 338 tys. 027 próbek
  • w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13,5 tys. testów diagnostycznych

Bez kwarantanny dla pracowników transgranicznych

 

"Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny" - ogłosił na Facebooku Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Dobre wieści dla pracowników transgranicznych. Premier o szczegółach

 

Nowe przepisy nie będą obowiązywać transgranicznych pracowników medycznych oraz zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej.

 

"Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa" - wyjaśniał premier.

 

Tarcza antykryzysowa 3.0 przyjęta przez Sejm

 

Sejm uchwalił nowelizację tarczy antykryzysowej. Za głosowało 233 posłów, 212 było przeciw, a wstrzymało się 11 parlamentarzystów.

 

ZOBACZ: Deklaracja byłych prezydentów i premierów. Zapowiadają bojkot wyborów korespondencyjnych

 

Nowe przepisy zakładają m.in.:

  • dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 mln zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców;
  • przepisy antylichwiarskie;
  • wsparcie sektora drzewnego
  • zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.

Byli prezydenci i premierzy bojkotują wybory

 

"Żaden z byłych prezydentów oraz premierów nie weźmie udziału w głosowaniu korespondencyjnym, czyli pseudowyborach" - poinformowano w czwartkowym oświadczeniu. Sygnatariusze wyrazili nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy "podzielają troskę o respektowanie Konstytucji i demokratyczną przyszłość Polski".

 

Ich zdaniem "forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory korespondencyjne uchwalono wbrew Konstytucji i regulaminowi Sejmu". "Nie będą ani powszechne, ani równe" - ocenili.

 

ZOBACZ: Deklaracja byłych prezydentów i premierów. Zapowiadają bojkot wyborów korespondencyjnych

 

Pod stanowiskiem podpisali się wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli premierzy: Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz, Kazimierz Marcinkiewicz i Leszek Miller.

 

Premier Rosji ma koronawiursa

 

Premier Rosji Michaił Miszustin powiadomił, że zdiagnozowano u niego koronawirusa. Szef rządu poinformował o tym prezydenta Władimira Putina. 

 

Miszustin pozostaje w samoizolacji. Władimir Putin na p.o. premiera wyznaczył wicepremiera Andrieja Biełousowa, swojego byłego doradcę ds. gospodarczych, na p.o. premiera.

 

ZOBACZ: Premier Rosji ma koronawirusa

 

W Rosji liczba zgonów spowodowanych koronawirusem sięgnęła w czwartek 1 073. W ciągu ostatniej doby zmarło 101 pacjentów. W całym kraju wykryto od środy 7 099 nowych zakażeń i ich łączna liczba przekroczyła 100 tys.; obecnie wynosi 106 498.

 

Johnson: minęliśmy szczyt pandemii

 

Wielka Brytania minęła już szczyt epidemii koronawirusa - przekazał premier Boris Johnson. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd oceni, czy można dokonać złagodzenia wprowadzonych ograniczeń.

 

- Ważne jest, aby nie stracić teraz kontroli i nie wpaść na drugi, jeszcze większy szczyt - dodał.

 

Była to pierwsza od ponad miesiąca konferencja z udziałem Johnsona - brytyjski premier dopiero w poniedziałek wrócił do pracy po pobycie w szpitalu spowodowanym ciężkim zakażeniem koronawirusem i późniejszą rekonwalescencją.

 

Dane wskazują wyraźnie, iż spada średnia dobowa liczba zgonów z powodu koronawirusa, ale wciąż jest ona na zbyt wysokim poziomie. W ciągu minionej doby zmarły 674 osoby.

 

WIDEO DNIA: 200 000 testów na obecność koronawirusa od Zygmunta Solorza i Grupy Polsat

 

Zygmunt Solorz i Grupa Polsat kupili za ponad 16 milionów złotych 200 tysięcy testów na koronawirusa wraz z niezbędną aparaturą laboratoryjną. Testy zostaną podarowane Polakom i przekazane Ministerstwu Zdrowia w celu zwiększenia możliwości testowania, identyfikowania i izolacji zakażonych, jako kluczowych elementów do walki z epidemią w Polsce.

 

 

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie