Co wolno w majówkę? Długi weekend podczas epidemii

Polska
Co wolno w majówkę? Długi weekend podczas epidemii
PAP/Darek Delmanowicz

Możemy się przemieszczać na terenie Polski w celach rekreacyjnych przy jednoczesnym zakazie zgromadzeń. Wyruszając na weekend majowy należy unikać popularnych i uczęszczanych miejsc, a gdy się w nich znajdziemy zakryć nos i usta. Policja ostrzega, by zachowywać się odpowiedzialni. Sprawdźcie, co wolno robić w czasie majowego weekendu, a co jest zabronione?

Rząd apelował, by Polacy w majówkę zachowali się odpowiedzialnie i przestrzegali wprowadzonych obostrzeń. Wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa i szybciej wrócić do normalności. 

 

ZOBACZ: Rząd łagodzi obostrzenia. Jest decyzja o żłobkach i przedszkolach

 

Polacy nie zrezygnowali w możliwości wyjazdu na weekend majowy poza miasta. Natężenie ruchu w czwartek po południu zwiększyło się na drogach wyjazdowych z Warszawy. 

 

Google Maps

W piątek ulice Warszawy są w pełni przejezdne, podobnie tzw. wylotówki w miasta.

 

Mniejszy ruch, mniej wypadków

 

ZOBACZ: Tragiczny wypadek pod Ostrołęką. Zginęły trzy młode osoby

 

W związku z epidemią koronawirusa policja szacuje, że ruch na drogach zmniejszył się o ok. 50-60 proc. względem tego samego okresu roku ubiegłego.

 

Do wyjazdów zachęca jednak cena benzyny. Analitycy portalu e-petrol oceniają, że tegoroczna majówka będzie rekordowo tania na stacjach. Cen benzyny i oleju mogą spaść poniżej 4 zł. Dodali, że to jeszcze nie koniec obniżek i na początku maja paliwa powinny potanieć.

 

Co nam wolno w czasie majowego weekendu?

 

Jeżeli zdecydujemy się wyjechać poza miasto musimy pamiętać o obowiązujących obostrzeniach. O ile możemy przemieszczać się po kraju naszymi samochodami osobowymi, należy pamiętać, że nadal zamknięte dla ruchu turystycznego są granice. W środę o przedłużeniu kontroli granicznych do 13 maja podpisał w nowelizacji rozporządzenia szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

 

Obowiązuje nadal rozporządzenie dotyczące pojazdów komunikacji zbiorowej, w których nie może przebywać więcej pasażerów aniżeli występuje połowa miejsc siedzących. 

 

ZOBACZ: Otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, instytucji kultury. Podano datę i warunki

 

Pamiętajmy, że nadal obowiązują ograniczenia w zakresie grupowania się i spotkań. Nie wolno też organizować zgromadzeń obcych osób w liczbie większej niż 2, a pomiędzy osobami należy zachować odległość co najmniej 2 metrów. Grillowanie w gronie przyjaciół nie jest więc dobrym pomysłem. 

 

Policjanci cały czas będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych. Bez maseczki zakrywającej nos i usta można jednak spacerować - jak informowały Lasy Państwowe - po lasach. Należy ją założyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym.

 

Bez placów zabaw i hoteli

 

Wciąż nie można korzystać z placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie są urządzenia do zabawy dzieci), nie można też korzystać w lasach z miejsc biwakowania, wiat, czy miejsc do grillowania.

 

Jak informuje portal gov.pl, w związku z zamknięciem hoteli i innych miejsc noclegowych nie mamy szansy spędzić turystycznie weekendu. Hotele są otwarte m.in. dla osób przebywających w służbowej delegacji i zakwaterowanych przed 31 marca. Wciąż także lokale gastronomiczne pozostają zamknięte - mogą jedynie serwować potrawy "na wynos".

 

ZOBACZ: Dobre wieści dla pracowników transgranicznych. Premier o szczegółach

 

- Przed nami "majówka". Pamiętajmy, aby podczas niej zachować się odpowiedzialnie, ponieważ stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy - powiedział w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

 

Drugi etap odmrażania gospodarki uruchomiony zostanie dopiero po weekendzie majowym. Zostaną wówczas otwarte hotele i miejsca noclegowe. Rząd zrobił to celowo, żebyśmy - jak mówił premier - nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia.

 

Czy można rozpalić grilla? 

 

Jeżeli nie zdecydujemy się na wyjazd z miasta i nie będziemy spędzać majówki w lesie czy parku możemy wybrać się na działkę. Jednak Polski Związek Działkowców przypomina, że nadal obowiązuje zakaz pobytu dla osób spoza najbliższej rodziny działkowca (z wyjątkiem wykonawców zadań remontowych lub inwestycyjnych.

 

ZOBACZ: Łagodzenie restrykcji we Włoszech. Tłumy ludzi na nadmorskim deptaku w Neapolu

 

Wykluczone są także bezpośrednie kontakty z innymi działkowcami, korzystanie z urządzeń wspólnych, takich jak place zabaw, siłownie plenerowe czy świetlice itp. Zaleca się powstrzymać od grillowania ze względu na panującą suszę.

 

Należy także pamiętać, że prawo zabrania rozpalania ognia, grilla, czy palenia papierosów 100 metrów od granicy lasów. W świetle obowiązującego prawa dozwolone jest używanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach pod warunkiem, że zachowamy szczególną ostrożność. 

 

Czy można jeździć na rowerze lub biegać?

 

Na działkę oraz w każde inne miejsce rekreacji dojedziemy rowerem... o ile mamy własny. W projekcie łagodzenia obostrzeń znalazł się zapis o powrocie rowerów miejskich. Jednak na zmiany te będziemy musieli poczekać do 5 maja. 

 

Jeżeli nie mamy roweru biegać, jeśli  - jak czytamy na stronie gov.pl - od tego zależy twoja kondycja psychiczna. Należy jednak pamiętać, że przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy.

 

Czy można łowić ryby?

 

Wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych) - informuje Polski Związek Wędkarski.

 

O czym jeszcze należy pamiętać aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas majowego weekendu? Policjanci, strażnicy miejscy, kasjerzy w banku i sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę.

 

 

msl/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie