Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Na świecie stwierdzono już ponad 3 001 088 mln przypadków zakażenia

Rząd przyjął Aktualizację Programu Konwergencji, zgodnie z którą PKB w 2020 r. z powodu epidemii spadnie o 3,4 proc. W Warszawie najstarszy ozdrowieniec w Polsce właśnie opuścił szpital, dołączając do niewielkiej grupy wyleczonych stulatków. Zobacz zapis relacji z wtorku, 28 kwietnia.

prz/grz/msl/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Prognozy dla Kanady zakładają do 5 maja wzrost łącznej liczby zgonów na Covid-19 nawet do 3900, a liczby zachorowań do 67 tys. Naczelni lekarze kraju przedstawili we wtorek zaktualizowane scenariusze rozwoju sytuacji w krótkim i długim terminie.

Czeska Izba Poselska zgodziła się we wtorek na przedłużenie do 17 maja stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa. Rząd premiera Andreja Babisza chciał, aby przepisy o zarządzaniu kryzysowym obowiązywały do 25 maja.

Liczba zmarłych z powodu epidemii koronawirusa w Irlandii zwiększyła się o kolejne 59 osób, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w tym kraju do 1159 - poinformowało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia Irlandii.

W Portugalii liczba osób zmarłych na Covid-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o 20 do 948 – poinformował we wtorek resort zdrowia, wskazując na spadającą dynamikę nowych zgonów w kraju.

fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO

Przepisy prawne ograniczają działania Unii Europejskiej w związku z pandemią koronawirusa. Kluczowymi podmiotami w walce z Covid-19 pozostają kraje członkowskie Wspólnoty – uważa przewodnicząca Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon.

Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych wykryto już ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z przedstawionego we wtorek bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W USA wykonano ponad 5,5 miliona testów.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Poszkodowana pandemią koronawirusa Lufthansa potrzebuje niewątpliwie państwowej pomocy, ale jej zarząd nie chce nadzoru polityków nad swą działalnością - pisze agencja dpa. Według niej, wojna nerwów wokół wielomiliardowej dotacji dla niemieckiego flagowego przewoźnika powietrznego zaostrza się.

Choć we wtorek rano pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, jakoby osiągnięto stosowne porozumienie, to kierownictwo koncernu głośno rozważa ewentualność ogłoszenia niewypłacalności, co tak jak w przypadku linii Condor mogłoby zapewnić zarządowi Lufthansy dalszą kontrolę nad firmą - relacjonuje dpa. Natomiast będące szwajcarską spółką-córką Lufthansy linie Swiss osiągnęły w negocjacjach duży postęp i według doniesień mediów mogą liczyć na gwarantowane przez państwo kredyty w łącznej kwocie 1,5 mld franków (1,4 mld euro).

fot. PAP/EPA/OLIVER LANG

382 osoby zakażone koronawirusem zmarły minionej doby we Włoszech - podała we wtorek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów wzrósł do 27359. Sytuacja epidemiczna ulega dalszej poprawie.

W codziennym biuletynie na temat przebiegu epidemii w kraju poinformowano, że obecnie zakażonych jest 105 tys. osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła o 608 od poniedziałku.

fot. PAP/EPA/Matteo Corner

O 586 wzrosła liczba zmarłych z powodu koronawirusa, łącznie już 21678 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił we wtorek przedłużenie do 11 maja dni wolnych od pracy, obowiązujących obecnie z powodu pandemii koronawirusa. Wyjaśnił, że w Rosji nadal nie nastąpił szczyt epidemii. Zapowiedział, że znoszenie ograniczeń będzie stopniowe.

fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL /SPUTNIK

100-letni pan Stanisław do swojej listy wygranych bitew teraz dołączył tę z koronawirusem. W czasie drugiej wojny światowej walczył jako partyzant, później - z ogniem - jako strażak. Najstarszy ozdrowieniec w Polsce właśnie opuścił szpital, dołączając do niewielkiej grupy stulatków wyleczonych na całym świecie z Covid-19.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 12 tys. 218. Nie żyje 26 kolejnych osób. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w sumie 596 pacjentów.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Prototyp niskobudżetowego, nieprzekraczającego 1 tys. zł respiratora, stworzyli naukowcy z Politechniki Krakowskiej. To – jak podała we wtorek uczelnia – odpowiedź na głosy medyków o braku specjalistycznego sprzętu. Urządzenie przeszło testy, ale nie jest certyfikowane.

Po przetestowaniu na obecność koronawirusa 2300 więźniów w Ohio, 2028 z nich uzyskało wynik pozytywny. Blisko 95 procent przechodziło chorobę bezobjawowo. - Nie byliśmy w stanie ustalić źródeł zakażenia - powiedziała Annette Chambers-Smith, dyrektor stanowego departamentu do spraw resocjalizacji.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 48 osób, stwierdzono też 171 nowych infekcji koronawirusem - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 4 566 ofiar śmiertelnych.

Pewna liczba dzieci w Wielkiej Brytanii bez chorób współistniejących zmarła na rzadki zespół zapalny, który zdaniem naukowców może być powiązany z Covid-19 - powiedział we wtorek minister zdrowia Matt Hancock.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/Alberto Estevez

Węgierskie niskokosztowe linie lotnicze Wizz Air wznowią w maju loty z Budapesztu do szesnastu destynacji w Europie – poinformował we wtorek portal branżowy Airportal.hu, powołując się informację od przewoźnika.

Od początku maja ponownie będą latać samoloty do Aten, Barcelony, Bazylei, Berlina, Birmingham, Dortmundu, Eindhoven, Goeteborga, na londyńskie lotniska Gatwick i Luton, do Liverpoolu, Madrytu, Podgoricy, Sarajewa, Sztokholmu i Tigru Mures w Rumunii.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego zapowiedziała złożenie wniosku do prokuratury wobec lekarki SOR szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zarzuca, że zespół medyczny pogotowia z chorą pacjentką przez trzy godziny czekał na przyjęcie do szpitala. W jej ocenie winę za to ponosi lekarka SOR. - To była kolejna sytuacja, która zmusiła mnie do takich reakcji. Wcześniejsze próby zmiany postepowania pani doktor nie dawały żadnego efektu – powiedziała Marta Solnica dyrektor ŚCRMiTS.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. pixabay

Komisja Europejska zajmie się w środę na swoim cotygodniowym posiedzeniu turystyką i wpływem obecnego kryzysu na ten sektor. Bruksela ma przygotować wytyczne dla państw UE, by pomóc przetrwać firmom i umożliwić wyjazdy wakacyjne w tym roku.

Fińska firma energetyczna Fortum opracowała projekt nakładek na drzwi i klamki, dzięki którym można je otwierać łokciem - bez użycia dłoni - i w ten sposób ograniczać przenoszenie się koronawirusa w miejscach publicznych.

fot. facebook.com/FortumPolska

O zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników transgranicznych zaapelował we wtorek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Poinformował także o utworzeniu internetowej petycji do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie małego ruchu granicznego.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Piotr Nowak

Hiszpańskie służby policyjne zanotowały podczas obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego znaczący wzrost aktywności pedofilów w internecie.

Liczba przesyłanych przez nich filmów z dziecięcą pornografią oraz prób nawiązania kontaktu z dziećmi wzrosła ponad pięciokrotnie.

fot. pixabay

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uruchomi w środę mobilny punkt pobrań materiału do badań na obecność koronowirusa. Bez wychodzenia z samochodu, bezpłatnie, będą z niego mogły skorzystać osoby z objawami infekcji wirusowej.

Policja zaapelowała we wtorek o kontakt do świadków zniszczenia samochodu użytkowanego przez pracownicę Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Kobieta ogłosiła wcześniej w mediach społecznościowych, że padła ofiarą hejtu w związku z koronawirusem.

"Tych, do których sąsiedzi się nie odzywają, pomijają milczeniem, którzy mają malowane ściany, drzwi, samochody, palone wycieraczki, są wypraszani ze sklepów!!! Dziś to dotknęło mnie. A jutro kolejnych pracowników służby zdrowia? NIE DAJMY SIĘ ZASTRASZYĆ" – napisała kobieta, która pracuje w dziale administracji gliwickiego szpitala. Podobny wpis zamieściła w sieci jej córka.

Z powodu zakażenia koronawirusem potwierdzonego u jednej pacjentki Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka we Wrocławiu wstrzymał przyjęcia na Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym. Kilka osób z personelu trafi na kwarantannę.

"Pozwólcie nam powrócić na sceny muzyczne" - apelują włoscy artyści. Apel do rządu podpisali między innymi światowej sławy muzycy Ennio Morricone, Maurizio Pollini, Antonio Pappano, Riccardo Chailly i Cecilia Bartoli.

Sygnatariusze listu podkreślili, że obecne zamknięcie wszelkiej działalności artystycznej może okazać się fatalne dla całego świata włoskiej muzyki, która - jak zaznaczono - jest "punktem odniesienia dla całego świata".

Bułgaria znajduje się wśród państw o najniższej liczbie osób zakażonych i ofiar śmiertelnych Covid-19 - powiedział we wtorek w parlamencie premier Bojko Borisow. Dodał jednak, że kraj nie dysponuje konkretnym planem wyjścia z kryzysu gospodarczego.

Opozycja wezwała premiera, by odpowiedział na pytania o plany rządu w sprawie wyjścia z kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią. Zdaniem opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) rząd nie dysponuje takim planem i Borisow go nie przedstawił.

Wprowadzenie na dostawców VOD obowiązku uiszczania daniny w wysokości 1,5 proc. przychodu z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych w Polsce na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - zakłada jeden z zapisów projektu tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.

Chodzi o projekt nowelizacji ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Został on we wtorek przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu.

49-letni Tomasz D., były działacz PSL, nie trafi do aresztu. Prokuratora zapowiada, że złoży zażalenie na decyzję sądu.

Z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących drukowania kart wyborczych zwrócił się we wtorek do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej poseł KO Adam Szłapka. Podobne pismo wystosował do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Szłapka w obu wnioskach o udostępnienie informacji w trybie dostępu do informacji publicznej zwrócił się z czterema pytaniami: gdzie drukowane są karty wyborcze i pakiety wyborcze na wybory prezydenckie, kto zlecił druk kart i pakietów wyborczych, na jakiej podstawie wybrano drukarnie oraz czy przeprowadzono przetarg. Poseł KO zwrócił się także z prośbą o przedstawienie umowy między zleceniodawcą druku a drukarnią wraz z wartością zamówienia.

Niemiecki dziennik "Bild" ujawnił wstępny projekt kalendarza sezonu 2020 Formuły 1, jaki otrzymał z "dobrze poinformowanych źródeł". Wynika z niego, że promotor cyklu Liberty Media planuje przeprowadzenie 17 wyścigów.

Sezon - zgodnie z przewidywaniami - rozpoczną dwa wyścigi o Grand Prix Austrii na Red Bull Ringu w dniach 5 i 12 lipca. 26 lipca i 2 sierpnia kierowcy będą walczyli o GP Wielkiej Brytanii na Silverstone.

Dwa wyścigi – GP Węgier na Hungaroringu - zostaną rozegrane w dniach 16 i 18 sierpnia. 

W projekcie kalendarza, który ujawniła gazeta, nie ma natomiast trzech wyścigów uznawanych przez lata za jedne z najważniejszych w sezonie: Grand Prix Belgii na Spa-Francorchamps, Włoch na Monzie i Holandii na Zandvoort.

 

Do 111 wzrosła we wtorek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła 900. Firma liczy jednak, że dwie zatrzymane z tego powodu kopalnie za kilka dni będą mogły wznowić wydobycie.

Jak wynika z danych PGG, w rybnickiej kopalni ROW potwierdzono dotąd obecność SARS-CoV-2 u 50 pracowników, a 508 poddano kwarantannie. Większość to górnicy z ruchu Jankowice - jednej z czterech części tej kopalni. W katowickiej kopalni Murcki-Staszic zachorowały dotąd 44 osoby, a 344 są w kwarantannie. W gliwickiej kopalni Sośnica potwierdzono 17 przypadków koronawirusa, a kwarantanną objęto 67 osób. Wśród załogi PGG wykonywane są kolejne testy pod kątem zachorowania na Covid-19.

W Płocku na największych osiedlach mieszkaniowych od czwartku do niedzieli zaplanowano koncerty Kapeli Płockiej. Ich organizatorem pod hasłem "Majówka na wynos" jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów (POKiS). Formuła koncertów wynika z obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Na Białorusi przyszedł czas na niezwłoczne i szerokie działania na rzecz tzw. dystansu społecznego i przeniesienie wszystkich imprez masowych – zaapelowała we wtorek ambasador ONZ na Białorusi Joanna Kazana-Wiśniowiecka

Dwa przypadki zakażenia koronawirusem, u pacjenta oraz pielęgniarki, wykryto w szpitalu w Poniatowej (Lubelskie). Wstrzymano przyjęcia na dwa oddziały szpitalne, 32 osoby skierowano na kwarantannę.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy w kraju z uwagi na "krytyczną sytuację sanitarną i w dziedzinie bezpieczeństwa" z powodu epidemii koronawirusa.

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła w Singapurze we wtorek do prawie 15 tys., ale odnotowano tam najmniejszy dobowy przyrost infekcji od prawie dwóch tygodni. W Indonezji potwierdzono ok. 9,5 tys. przypadków zakażeń, a na Filipinach prawie 8 tys.

We wtorek w Singapurze odnotowano 528 nowych zakażeń, w związku z czym ich liczba w tym 6-milionowym mieście-państwie wzrosła do 14 951.

Do 54 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem podopiecznych i pracowników Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie (pow. wejherowski) - poinformował we wtorek Piotr Syrocki ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie. W szpitalu jednoimiennym zmarł 92-letni pensjonariusz ośrodka.

Krajowe ligi piłkarskie w Europie otrzymały czas do 25 maja na poinformowanie UEFA o planach dotyczących wznowienia swoich rozgrywek. Jeżeli ktoś nie jest w stanie dokończyć rywalizacji, musi złożyć wyjaśnienia i przesłać listę drużyn zakwalifikowanych do europejskich pucharów.

Liczbę 100 zgonów w związku z zakażeniem SARS-CoV-2, a także 2 tys. osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem przekroczyły we wtorek statystyki prowadzone od początku epidemii w woj. śląskim. Stwierdzono też już ponad 300 ozdrowień.

Łączna liczba zgonów na Covid-19 w Portugalii może sięgać 4000, a więc być ponad czterokrotnie wyższa od oficjalnych danych - wynika z badania opublikowanego w najnowszym numerze pisma krajowej Izby Lekarskiej.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało 1 tys. sensorów FreeStyle Libre do monitorowania glikemii bez konieczności nakłuwania palca. Sprzęt będzie nieodpłatnie przekazany do szpitali zakaźnych jednoimiennych dla pacjentów z cukrzycą.

Muzeum im. Ferenca Mory w Segedynie na południu Węgier rozpoczęło zbieranie wśród mieszkańców "historii z czasów koronawirusa". W akcji może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i tego, czym się zajmuje.

W ciągu ostatniej doby na Białorusi odnotowano 919 nowych infekcji Covid-19, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby zmarły cztery osoby z koronawirusem.

"Według stanu na 28 kwietnia na Białorusi zarejestrowano 12 208 osób z potwierdzoną testami infekcją Covid-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów" - podało we wtorek w komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi.

Papież Franciszek zaapelował we wtorek o roztropność i posłuszeństwo wobec przepisów w sprawie pandemii po to, by ona nie powróciła. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się zakłócenia systemu dystrybucji szczepionek - poinformował we wtorek jej przedstawiciel. Dodał, że WHO przyspiesza dostawy testów diagnostycznych i sprzętu ochronnego do Ameryki Łacińskiej.

Turecki samolot wojskowy ze sprzętem medycznym przeznaczonym do walki z epidemią koronawirusa w USA odleciał we wtorek z bazy pod Ankarą - poinformowała państwowa agencja Anatolia.

Turcja wysłała do Stanów Zjednoczonych 500 tys. maseczek chirurgicznych, 4 tys. kombinezonów, 2 tys. litrów płynu dezynfekującego, 1500 gogli, 400 specjalistycznych masek N95 i 500 tarcz.

37 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy policji w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) wróciło we wtorek do pracy. Policjanci zostali objęci kwarantanną w ub. tygodniu po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z gnieźnieńskich funkcjonariuszy.

71 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Iranie; łącznie w kraju jest już 5877 ofiar śmiertelnych - poinformował we wtorek w państwowej telewizji rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. Łącznie w Iranie stwierdzono 92 584 przypadki zakażenia.

Pierwsze dni były optymistyczne, dzisiaj czekamy i jesteśmy bardziej wstrzemięźliwi z ocenianiem wiarygodności testów na koronawirusa z Korei Płd., zanim zakończy się ich walidacja - powiedział we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że grupy ekstremistyczne wykorzystują ograniczenia związane z Covid-19, by zwiększać działania w mediach społecznościowych w celu szerzenia nienawiści i rekrutowania młodych ludzi spędzających w sieci więcej czasu.

Chińska ambasada w Indiach określiła we wtorek jako niesprawiedliwą i nieodpowiedzialną decyzję tego kraju o wycofaniu z użycia chińskich testów immunologicznych na koronawirusa. Indyjska Rada Badań Medycznych (ICMR) oceniła, że są one niedokładne.

Arabskie klany rodzinne są podejrzane o próby wyłudzania pomocy finansowej oferowanej przez Berlin firmom poszkodowanym przez pandemię koronawirusa – poinformował magazyn "Der Spiegel".

Berlińska policja kryminalna prowadzi śledztwo w tej sprawie. Chodzi o możliwe próby wyłudzania dotacji dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię koronawirusa. "Der Spiegel" ustalił, że służby sprawdzają adresy należące do członków arabskich klanów parających się działalnością przestępczą. Już ze wstępnej kwerendy wynika, że niewielką liczbę adresów wykorzystano dotychczas, aby złożyć ponad 250 wniosków o pomoc finansową, której udziela Bank Inwestycyjny w Berlinie.

301 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii Covid-19 wzrosła w Hiszpanii do 23 822. W poprzedniej dobie odnotowano 331 ofiar śmiertelnych.

Jak sprecyzował resort zdrowia, od początku epidemii Covid-19 zdiagnozowano 210 773 zakażenia; w ciągu ostatniej doby przybyło 1308 nowych przypadków.

Inne kraje zgłaszają Ukrainie zapotrzebowanie na przyjazd ukraińskich pracowników, ale rząd w Kijowie uważa, że obecnie w związku z sytuacją epidemiologiczną masowy wyjazd za granicę byłby "nielogiczny" - oświadczył we wtorek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Według sondażu przeprowadzonego w USA przez Instytut Gallupa 9 proc. dorosłych osób, które podejrzewałyby, że są zakażone koronawirusem, twierdzi, iż nie szukałoby pomocy i leczenia z uwagi na koszty.

Wyższy odsetek, 14 proc., unikałoby z tego samego powodu leczenia, gdyby miało gorączkę i suchy kaszel - dwa szeroko rozpowszechnione objawy Covid-19.

 

72 pacjentów zakażonych koronawirusem zmarło w Rosji w ciągu ostatniej doby, wykryto także 6411 nowych zakażeń, co jest najwyższym dotąd dobowym wskaźnikiem - wynika z danych ogłoszonych we wtorek przez sztab rządowy. Łączna liczba zgonów sięgnęła 867.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 187 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 089. Resort podał, że zmarło kolejne osiem osób, w sumie odnotowano 570 zgonów.

ZOBACZ: Ponad 12 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Kolejne zgony

Od środy oddział chirurgii ogólnej szpitala w Wodzisławiu Śląskim wznowi przyjęcia pacjentów po trwającej blisko miesiąc przerwie. Wstrzymanie działalności tego i innych oddziałów w ostatnich tygodniach wynikało z potwierdzenia koronawirusa u 75 pracowników i pacjentów.

Ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu oraz zgromadzeń z udziałem do 10 osób przestaną obowiązywać 30 kwietnia - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer.

Czworo podopiecznych centrum opieki długoterminowej w Czernichowie k. Żywca, gdzie wcześniej ujawniono ok. 30 przypadków zakażenia koronawirusem, zostało hospitalizowanych - poinformowali przedstawiciele placówki i żywieckiego starostwa. Zapewnili, że nie jest planowana ewakuacja ośrodka.

O 401 przypadków, do 9 410, wzrosła na Ukrainie w ciągu minionej doby liczba wykrytych zakażeń koronawirusem - podał we wtorek resort ochrony zdrowia. 19 osób chorych zmarło, zwiększając bilans zgonów do 239. Prawie co piąty zainfekowany to pracownik medyczny.

Amerykański miliarder Bill Gates w wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro" zapowiada, że powrotu do normalności po pandemii Covid-19 nie będzie przed upływem roku, a może nawet dwóch lat. Teraz jest moment na współpracę z Chinami, a nie na ich oskarżanie - twierdzi.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 2934 pacjentów; objętych kwarantanną jest 82 tys. 643 osób; wyzdrowiało 2655 osób - poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też, że objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 18 tys. 394 osoby.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 70 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 230 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ponad 2 700 osób podpisało już petycję z apelem o dymisję ministra oświaty Ihara Karpienki. Główny zarzut dotyczy tego, że dzieci w czasie epidemii koronawirusa muszą chodzić do szkoły, a Białoruś nie jest przygotowana do nauki zdalnej.

W poniedziałek skontrolowano 8,4 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 5,1 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Kontrola na granicy została przedłużona do 3 maja. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie.

 

O godz. 11 we wtorek zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Tematem rozmów będzie kwestia ewentualnego rozpoczęcia II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Kropelki śliny emitowane podczas mowy mogą być wręcz głównym źródłem przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2, a noszenie maseczek znacznie ogranicza ich emisję - wskazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z USA, które zamieszcza serwis MedRxiv.

Jak przypominają autorzy pracy, z badań wynika, że źródłem nawet 50-80 proc. przypadków COVID-19 mogą być osoby zakażone wirusem, ale nie mające (jeszcze bądź wcale) objawów. Co więcej, u osób bez objawów miano cząstek wirusa (czyli liczba cząstek wirusa w jednostce objętości) może być w nosie i gardle tak samo wysokie, jak u pacjentów z objawami COVID-19. Również w ślinie osób bezobjawowych stwierdzano wysoki poziom cząstek SARS-CoV-2.

 

Zarzut sprzedaży substancji mającej zapobiegać oraz zwalczać wirusa SARS-CoV-2 postawiła 49-latkowi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Za oszustwo grozi do ośmiu lat więzienia. Do sądu wpłynął wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Podejrzany rozprowadzał substancję za pośrednictwem prowadzonej przez siebie fundacji. Cena najmniejszej dawki wynosiła 350 zł. Wpłaty dokonywane były tytułem darowizny na cele statutowe fundacji.

 

Jedenaście osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; wykryto też 66 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym na Węgrzech do 291, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2 649.

Testy serologiczne wykonywane wśród naszego personelu medycznego, mającego bezpośredni kontakt z zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, a więc tych z oddziału zakaźnego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wskazują, że nawet 15 proc. uodporniło się na niego bezobjawowo – zauważył generał dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Prezydent USA Donald Trump zasugerował władzom stanów, by "poważnie się zastanowiły" nad szybkim otwarciem szkół jeszcze tej wiosny. Sugestie przywódcy spotkały się ze sceptyczną reakcją - pisze agencja Associated Press.

ZOBACZ: Trump zachęca do otwarcia szkół. "Dzieci dobrze sobie radzą podczas tej katastrofy"

Jest już kilkadziesiąt inicjatyw Polonii w ramach akcji "Polonia4Neighbours", np infolinia ze wsparciem psychologów, szycie maseczek, czy robienie zakupów; największe zainteresowanie jest wśród Polonii m.in. z Niemiec, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Francji - powiedział  wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Oficjalnie na plaży w Tybee Island w Georgii można jedynie spacerować i uprawiać sport. Zasady mają egzekwować policyjne patrole na quadach. Na dźwięk silników niektórzy podrywają się z ręczników i udają ćwiczenia. Tych, którzy się zagapili policjanci i tak często oszczędzają.

Pandemia koronawirusa wstrzymała normalne funkcjonowanie miast Azji Południowej. W stolicach Nepalu i Indii - Katmandu i Delhi - gdzie mieszkańcy zazwyczaj duszą się od smogu, znacznie poprawiła się jakość powietrza. 

Naukowcy z EcoHealth Alliance, amerykańskiej organizacji pozarządowej specjalizującej się w wykrywaniu nowych wirusów, od lat badają nietoperze żyjące w jaskiniach w chińskiej prowincji Junnan. Poszukują nowych koronawirusów, które mogą być przyczyną kolejnych pandemii.

W tym roku święta 2 i 3 maja z powodu pandemii koronawirusa odbędą się według nieco innego scenariusza - zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Nie będzie ceremoniału wojskowego, ani zwyczajowej uroczystości na Placu Zamkowym; w Święto Konstytucji 3 maja prezydent wygłosi orędzie telewizyjne.

Maleje liczba nowych zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu Covid-19 w Niemczech. Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował we wtorek rano o 1144 nowych zakażeniach (2337 pod koniec ubiegłego tygodnia) i 163 zgonach (227 w minionym tygodniu).

Całkowita liczba zgonów od początku epidemii koronawirusa w Niemczech sięga 5913. Wszystkich zakażonych koronawirusem jest w tym kraju 156 337 - podano w piątkowym komunikacie RKI. 

Tłumy ludzi na nabrzeżu w Neapolu wywołały zaniepokojenie władz tamtejszego regionu Kampania. Ich szef Vincenzo De Luca po zobaczeniu zdjęć z nadmorskiego deptaku zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i ostrzegł przed konsekwencjami takiego zachowania.

Dopiero rozpoczęliśmy podawanie remdesiviru naszym pacjentom, aby wypowiedzieć się o jego skuteczności, musimy ich poobserwować – powiedział dziennikarzom ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon.

Dodał, że producent remdesiviru wymaga, aby lek był podawany pacjentom w ciężkim stanie. - Z doniesień naukowych wiemy, że lek podawany późno, tak jak chce producent, nie jest tak efektywny, jak byśmy tego oczekiwali, ale poczekajmy na wyniki badań - powiedział profesor, dodając, że, jego zdaniem, lek powinien być podawany na początku infekcji koronawirusem.

 

60 proc. Polaków boi się, że w czasie pandemii ich dane osobowe wpadną w niepowołane ręce; bardziej niż hakerów, którzy włamią się do ich komputera, obawiają się wycieków danych z firm i szpitali czy urzędów - skomentował wyniki najnowszego sondażu KRD ekspert serwisu ChronPESEL.

W ciągu ostatniej doby w Chinach kontynentalnych stwierdzono 6 przypadków zakażenia koronawirusem wśród osób, które nie wyjeżdzały z Chin i 23 przypadki wśród repatriantów. 20 zakażeń wykryto w prowincji Shaanx wśród pasażerów rejsu linii Air China z Moskwy.

W ciągu ostatniej doby w Chinach, gdzie liczba wszystkich zakażonych wnosi 82 836 i gdzie z powodu Covoid-19 zmarły 4633 osoby, nie odnotowano żadnych zgonów.

 

Połowa Kanadyjczyków odnotowuje pogorszenie swego zdrowia psychicznego z powodu Covid-19, ale jedna trzecia odczuwa wdzięczność. Socjolodzy i psycholodzy przyjrzeli się stanowi zdrowia Kanadyjczyków i teoriom spiskowym, które towarzyszą epidemii koronawirusa.

Jak zaznaczono w komentarzu opublikowanym na stronie Instytutu, wdzięczność jest uczuciem, jakiego Kanadyjczycy doświadczają, gdy "widzą działania służby zdrowia i przedstawicieli ministerstwa zdrowia, a także innych ludzi stojących na pierwszej linii walki z epidemią".

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział w poniedziałek, że tymczasowe szpitale i ambulatoria, jakie powstały w związku z epidemią koronawirusa, nie zostaną zlikwidowane mimo planów zniesienia restrykcji i otwierania gospodarki.

W ocenie ekspertów epidemia koronawirusa może powrócić z nową siłą jesienią i zimą. Mając to na uwadze, gubernator stanu Nowy Jork uważa, że należy zachować całą infrastrukturę, jaka powstała w związku z epidemią.

O 1303 powiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA zmarły 56 144 osoby.

To już drugi kolejny dzień z dobową liczbą zmarłych w USA poniżej 2 tys.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono dotychczas ponad 987 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Ok. 22 tys. z nich zdiagnozowano w ciągu ostatnich 24 godzin.

Z powodu epidemii koronawirusa Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwołała zaplanowany na przełom lipca i sierpnia 26. Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą (dawniej Przystanek Woodstock). Zapowiedziała organizację wirtualnej odsłony imprezy.

Rada ds. wyborów stanu Nowy Jork podjęła w poniedziałek decyzję o odwołaniu lokalnych prawyborów Partii Demokratycznej, które mają wyłonić kandydata tej partii w listopadowych wyborach prezydenckich. Prawybory w Nowym Jorku miały się odbyć 23 czerwca.

Liczba zmarłych z powodu epidemii koronawirusa w Irlandii zwiększyła się o kolejne 18 osób, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w tym kraju do 1102 - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia Irlandii.

Rząd Bangladeszu zezwolił w poniedziałek na wznowienie produkcji w zakładach odzieżowych, które przerwały działalność na czas epidemii. Otwarto blisko połowę fabryk. Przed tymi, które jeszcze są zamknięte, protestowali robotnicy domagający się zaległych wypłat.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie