Kiedy informacja o II etapie znoszenia obostrzeń? Podano datę

Polska
Kiedy informacja o II etapie znoszenia obostrzeń? Podano datę
PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik rządu Piotr Müller

- W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu znoszenia restrykcji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Tematem rozmów była kwestia ewentualnego rozpoczęcia II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa.

"Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie. Jutro premier Mateusz Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu." - poinformował rzecznik.

 

Hotele i gastronomia

 

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

 

ZOBACZ: Zapaść w branży gastronomicznej. Obroty spadły nawet o 90 procent

 

W drugim etapie mają być otwarte hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami), sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.

 

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

 

Wydarzenia sportowe

 

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

 

ZOBACZ: "Odmrażanie" sportu. Premier przedstawił szczegóły

 

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie