Specjalna powłoka "odstraszy" wirusy i bakterie na 90 dni. Jej opracowanie zajęło 10 lat

Świat
Specjalna powłoka "odstraszy" wirusy i bakterie  na 90 dni. Jej opracowanie zajęło 10 lat
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Specjalny środek został już przetestowany u ponad 1000 rodzin

Naukowcy z hongkońskiej uczelni opracowali antywirusową powłokę polimerową, która może ich zdaniem zapewniać przez 90 dni znaczącą ochronę przed bakteriami i wirusami, między innymi koronawirusem wywołującym Covid-19 - podała w poniedziałek agencja Reutera.

Opracowanym przez uczonych środkiem MAP-1 można spryskiwać powierzchnie w miejscach publicznych, takich jak przyciski w windach i poręcze przy schodach, by wytworzyć na nich powłokę ochronną. Jej opracowanie zajęło 10 lat - przekazali badacze z Hongkońskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki (HKUST).

 

- Te miejsca są często dotykane i jednocześnie służą jako bardzo wydajny środek przenoszenia chorób - powiedział wykładowca HKUST Joseph Kwan, jeden z członków zespołu, który opracował środek.

 

Nanokapsułki z substancjami dezynfekującymi

 

W powłoce, jaka tworzy się na powierzchniach po zastosowaniu środka, znajdują się miliony nanokapsłuek zawierających substancje dezynfekujące, które według Kwana skutecznie zabijają bakterie, wirusy i zarodniki roślin i grzybów nawet po wyschnięciu powłoki.

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Ruszyły pierwsze w Europie testy na ludziach

 

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych środków dezynfekcji, takich jak rozcieńczony wybielacz czy alkohol, działanie powłoki MAP-1 dodatkowo wzmacnia zastosowanie wrażliwych na ciepło polimerów, które uwalniają substancje odkażające przy kontakcie z ludzkim ciałem - powiedział badacz.

 

Zdaniem naukowców z HKUST powłoka jest bezpieczna dla skóry i środowiska i nie jest toksyczna. Po testach klinicznych w szpitalu i domu opieki nad seniorami produkt został w lutym dopuszczony do użytku i ma się pojawić w sklepach w maju - przekazał Reuters.

 

Produkt testowało ponad tysiąc rodzin

 

Według tej agencji we współpracy z lokalną organizacją charytatywną powłoka została już użyta w okolicy mieszkań ponad tysiąca hongkońskich rodzin z grupy niskich dochodów. - Czuję, że to wzmocniło naszą ochronę przed wirusem - powiedziała cytowana przez Reutera Law Ha-yu, lokatorka niewielkiego mieszkania w budynku, w którym zastosowano środek.

 

ZOBACZ: Szczepionka na gruźlicę pomoże w walce z koronawirusem? Sprawdzą to polscy naukowcy

 

Naukowcy przekazali, że MAP-1 jest już wykorzystywany w hongkońskich centrach handlowych, szkołach i ośrodkach sportowych. Jego użycie w szkołach kosztuje od 20 do 50 tys. dolarów hongkońskich (11-27 tys. zł) w zależności od spryskiwanej powierzchni. W planach jest również wprowadzenie do sprzedaży małych pojemników o pojemności 50-200 ml do zastosowań domowych.

 

W Hongkongu nie wykryto w niedzielę ani jednego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Łączny bilans infekcji wynosi 1038, z czego cztery osoby zmarły.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie