Niemcy zaostrzają przepisy. Kierowcy z Polski muszą uważać

Świat
Niemcy zaostrzają przepisy. Kierowcy z Polski muszą uważać
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Nowe, surowe przepisy na niemieckich drogach

- Od czwartku w Niemczech w życie wchodzi nowy taryfikator. Będziemy mieli wyższe mandaty i wyższe kary, gdy będziemy jechać za szybko - informuje korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman. Kierowcy z Niemiec stracą prawo jazdy na miesiąc, gdy poza terenem zabudowanym przekroczą prędkość o 26 km/h. Z konsekwencjami muszą liczyć się również kierowcy z Polski.

Nowy kodeks ruchu drogowego zacznie obowiązywać w Niemczech od 28 kwietnia. Według nowych przepisów kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 21 km/h w terenie zabudowanym otrzymają 80 euro mandatu i miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów (według wcześniejszych przepisów było to 31 km/h).

 

ZOBACZ: Wpadli podczas kontroli drogowej. W domach mieli substancje wybuchowe, narkotyki i kuszę

 

Prawo jazdy na miesiąc można stracić też w przypadku, gdy poza terenem zabudowanym przekroczy się dozwoloną prędkość o 26 km/h (wcześniej było to 41 km/h). Za to wykroczenie grozi mandat wysokości 95 euro.

 

- Prawo jazdy będzie można stracić też za wymuszenie pierwszeństwa przejazdu stwarzając niebezpieczną sytuację - tłumaczy Tomasz Lejman.

 

 

"Pismo wysłane na adres w Polsce"

 

Prawo jazdy będzie można też stracić za jazdę "korytarzem życia" (prawo przewiduje też nałożenie mandatu w wysokości 320 euro) lub podążanie za pojazdem uprzywilejowanym. Zabronione jest też korzystanie z aplikacji ostrzegającymi przed fotoradarami. Grozi za to mandat w wysokości 75 euro.

 

ZOBACZ: Ograniczenie pracy medyków w wielu miejscach. Ministerstwo przygotowuje przepisy

 

Korespondent Polsat News w Berlinie wyjaśnia, że czujność na drodze powinni zachować też Polacy. Kierowca z zagranicznym prawem jazdy, który złamał przepisy może "od ręki" może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec.

 

- Jeżeli policjant was nie zatrzymał za zbyt szybką jazdę, a zdjęcie zrobił fotoradar, to po jakimś czasie na wasz adres zostanie wysłane odpowiednie pismo wraz z mandatem. W piśmie znajdziecie adnotacje od kiedy, do kiedy nie wolno prowadzić wam samochodu na terenie Niemiec - dodaje Lejman.

 

W przypadku zignorowania zakazu prowadzenia auta, kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do roku i wysoka grzywna.

Tomasz Lejman/bas/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie