Nielegalni imigranci przyjechali do Polski ukryci w... ziemniakach

Polska
Nielegalni imigranci przyjechali do Polski ukryci w... ziemniakach
Straż Graniczna
Imigranci z Afganistanu i Pakistanu myśleli, że jadą do Francji

Razem z transportem ziemniaków przedostało się nielegalnie do Polski z Grecji pięciu cudzoziemców. Czterech obywateli Afganistanu i jeden Pakistańczyk zostało zatrzymanych w Wielkopolsce przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Poznania - Ławicy.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Joanna Konieczniak, dwa dni temu w miejscowości Giecz w gminie Dominowo w Wielkopolsce podczas rozładunku, za workami ziemniaków przywiezionych z Grecji, pracownicy firmy zauważyli pięciu mężczyzn o śniadej karnacji.

 

ZOBACZ: Imigranci z Afganistanu pomylili ciężarówki. Omal nie trafili do Rosji

 

- Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Policji ze Środy Wielkopolskiej. Okazało się, że czterech z nich to obywatele Afganistanu, jeden pochodzi z Pakistanu. Wszyscy do Polski przyjechali w naczepie polskiego pojazdu ciężarowego, kierowanego przez polskiego kierowcę - wskazała Konieczniak.

 

Jak dodała, cudzoziemcy w wieku 24-39 lat do naczepy z ziemniakami dostali się w jednej z greckich miejscowości.

 

Myśleli, że jadą do Francji

 

- Tam na jednej ze stacji benzynowych w nocy z 21 na 22 kwietnia wsiedli do naczepy tira z ziemniakami, który jak myśleli miał jechać poprzez Niemcy bezpośrednio do Francji. Trasa ich przejazdu przebiegała poprzez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Słowację - zaznaczyła Konieczniak.

 

Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy. Z uwagi na ich nielegalny pobyt na terytorium Polski Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy wszczął na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Wielkopolskiej postępowania administracyjne, w celu wydania cudzoziemcom decyzji, na podstawie których będą musieli wyjechać z Polski. W trakcie ich przesłuchania ustalono dodatkowo, że do Grecji przedostali się przez Iran i Turcję.

 

ZOBACZ: Zbudował w lesie "granicę" i przemycał przez nią imigrantów. Nie za darmo

 

- Komendant Placówki SG w Poznaniu – Ławicy wystąpił z wnioskiem do sądu o umieszczenie cudzoziemców w strzeżonym ośrodku. W dniu dzisiejszym sąd zadecydował o umieszczeniu cudzoziemców w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli przez okres trzech miesięcy - podała Konieczniak.

 

W Ośrodku zatrzymani cudzoziemcy przejdą także 14-dniową kwarantannę. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie