Krystyna Łybacka pośmiertnie odznaczona przez prezydenta. "Za wybitne zasługi"

Polska
Krystyna Łybacka pośmiertnie odznaczona przez prezydenta. "Za wybitne zasługi"
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/ CC BY-SA 3.0
Krystyna Łybacka miała 74 lata

"Prezydent RP Andrzej Duda nadał za wybitne zasługi w działalności publicznej pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krystynie Łybackiej" - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Była szefowa resortu edukacji i wieloletnia posłanka SLD zmarła w ubiegły wtorek. Miała 74 lata.

Przekazanie Orderu miało miejsce podczas mszy świętej pogrzebowej w intencji Krystyny Łybackiej w Poznaniu. Odznaczenie przekazał na ręce rodziny sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

 

Łybacka była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

 

ZOBACZ: Nie żyje wybitny artysta Andrzej Strumiłło. Miał 92 lata

 

W latach 1978-89 należała do PZPR, od 1993 była członkiem SdRP. W 1996 r. została liderką tej partii, a od 1999 r. piastowała funkcję przewodniczącej rady wojewódzkiej SLD.

 

"Wielka dama polskiej polityki"

 

Łybacka była siedmiokrotnie wybierana na posła na Sejm (kadencje I - VII), była też ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Milera w latach 2001-2004. Działalność parlamentarną zakończyła w lipcu 2019 r., kończąc kadencję w Parlamencie Europejskim. W 2019 r. w ramach plebiscytu MEP Awards została uznana przez za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media.

 

ZOBACZ: "Europarlamentarne Oscary" dla Krystyny Łybackiej i Marka Plury

 

Ryszard Zaczyński, były dyrektor biura posłanki w rozmowie z epoznan.pl przyznał, że Łybacka nie zmarła na schorzenie związane z epidemią koronawirusa. Miała inne problemy zdrowotne.

 

- Nie mogę przyjąć tego, co się stało. To była wielka dama polskiej polityki. Dobry i uczciwy człowiek o niezwykłym poczuciu humoru. Mam dziś przed oczami jej rozpromienioną twarz, gdy w 2001 roku wygrywaliśmy wybory - powiedział polsatnews.pl były premier Leszek Miller.

 

Kondolencje za pośrednictwem Twittera złożył prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce" - napisał.

 

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie