Czy rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej? Sondaż

Polska
Czy rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej? Sondaż
PAP/Jakub Kaczmarczyk
49,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rząd powinien wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej

Ponad 49 proc. ankietowanych chce wprowadzenia obecnie stanu klęski żywiołowej - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Przeciwne temu było ok. 33 proc. uczestników sondażu.

"Zgodnie z konstytucją stan klęski żywiołowej jest jednym z trzech stanów nadzwyczajnych, w czasie obowiązywania których nie można organizować wyborów. Wybory mogą się odbyć dopiero 90 dni po zakończeniu stanu klęski żywiołowej. W momencie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w Polsce przed 10 maja wybory prezydenckie, zaplanowane na ten dzień, musiałyby zostać przełożone" - czytamy w tekście opublikowanym w sobotę na stronie rp.pl.

 

"W sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy o poparcie dla wprowadzenia stanu klęski żywiołowej wśród Polaków" - pisze dziennik.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska: wybory 10 maja to zamach stanu na demokrację i zdrowie

 

"Na tak zadane pytanie 49,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rząd powinien wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej. Zdaniem 33,2 proc. rząd nie powinien wprowadzać w Polsce stanu klęski żywiołowej. 17 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie" - czytamy.

 

Badanie przeprowadzono między 21 a 22 kwietnia

 

W komentarzu Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research, podkreślił, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej popiera ponad połowa osób po 50 roku życia. - Częściej niż pozostali taki pomysł popierają osoby o dochodach między 2001 a 3000 zł oraz te z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - zaznaczył Wróblewski.

 

Rp.pl informuje, że sondaż przeprowadzono między 21 a 22 kwietnia metodą badania omnibusowego na losowej próbie respondentów liczącej ok. 800 osób w wieku powyżej 16. roku życia.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie