Ponad 460 ofiar koronawirusa w Polsce

Polska
Ponad 460 ofiar koronawirusa w Polsce
PAP/Łukasz Gągulski
Liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła do 463

Mamy 248 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 10 759. Nie żyje kolejnych 9 osób. Do tej pory zmarło łącznie 463 pacjentów.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (68), zachodniopomorskiego (30), opolskiego (11), małopolskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), pomorskiego (9), dolnośląskiego (9), lubelskiego (6), świętokrzyskiego (5), podlaskiego (1).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-K i 67-M Racibórz, 88-K Tychy, 78-M, 70-M i 82-M Poznań, 69-K i 55-M Grudziądz, 69-M Toruń. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - dodało ministerstwo zdrowia.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 3095 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1944 zakażonych  - podało w piątek rano ministerstwo.

 

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 97 905 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 20 546.

ZOBACZ: 45 milionów turystów mniej, 30 mld euro strat. Prognoza dla Włoch

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Rosjanie kupują więcej alkoholu i leków na kaca

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne weszły w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie