"Państwo nie może handlować naszymi danymi". Biedroń o wyborach korespondencyjnych

Polska
"Państwo nie może handlować naszymi danymi". Biedroń o wyborach korespondencyjnych
PAP/ Radek Pietruszka
- Apeluję do wszystkich kolegów i koleżanek jako były samorządowiec, prezydent miasta: nie przekazujcie tych informacji, składajcie doniesienia do prokuratury - mówił Robert Biedroń

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zaapelował do samorządowców, aby nie przekazywali danych wyborców Poczcie Polskiej oraz by składali doniesienia do prokuratury w tej sprawie. Państwo nie może handlować naszym danymi - oświadczył.

Podczas konferencji prasowej przed Sejmem Biedroń odniósł się do skierowanego do samorządów pisma podpisanego przez Pocztę Polską z nakazem przekazania urzędom pocztowym spisów wyborców wraz z danymi osobowymi - adresami, imionami i nazwiskami, numerami pesel osób uprawnionych do głosowania.

 

ZOBACZ: Budka: będzie kontrola poselska ws. upoważnienia Poczty Polskiej do żądania spisu wyborców

 

Kandydat Lewicy podkreślił, że dane osobowe chroni konstytucja.

 

- Ten rząd, ta władza prąc do tych wyborów próbuje przejąć nasze dane. A jaką my mamy gwarancje, że te dane nie zostaną sprzedane np. telemarketerom, albo nie wyciekną do obcego wywiadu? - pytał europoseł. - Dzisiaj każdy wywiad na świecie bije brawo i cieszy się, że polski, głupi rząd próbuje w ten sposób wydobywać te dane i ujawniać je - podkreślił.

 

Apel do samorządowców

 

- Państwo nie może handlować naszym danymi, państwo nie może kuglować naszym bezpieczeństwem życia prywatnego idąc po trupach do urn wyborczych. Dlatego apeluję do wszystkich kolegów i koleżanek jako były samorządowiec, prezydent miasta: nie przekazujcie tych informacji, składajcie doniesienia do prokuratury - mówił Biedroń.

 

- Jestem do waszej dyspozycji, moi prawnicy są do dyspozycji tych samorządowców, którzy chcą powiadomić prokuratury o nielegalnej próbie pozyskiwania danych, bo nie wiemy, co z tymi danymi się stanie, bo nie wiemy, czy nie wpadną zaraz w ręce (prezydenta Rosji, Władimira) Putina, a to będzie najpiękniejszy prezent, jaki można Putinowi złożyć - dodał polityk.

 

ZOBACZ: Biedroń: proszenie przez Pocztę Polską o dane osobowe to absurd

 

Odniósł się także do o umorzeniu śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa poprzez podjęcie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów prezydenckich w okresie epidemii.

 

- Dzisiaj prokuratura stała się po raz kolejny narzędziem Prawa i Sprawiedliwości, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do realizacji swoich celów politycznych - oświadczył kandydat Lewicy. Jego zdaniem to sytuacja "skandaliczna i bulwersująca".

 

Maile z nakazem udostępnienia spisów wyborców

 

W środę i czwartek samorządowcy informowali o otrzymaniu od Poczty Polskiej maili z nakazem udostępnienia spisów wyborców wraz z danymi osobowymi - adresami, imionami i nazwiskami i numerami pesel. Poczta poinformowała, że skierowany do samorządów wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców wynika z roli, jaką operator ten ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Polegać ona będzie na dostarczeniu do wyborców pakietów wyborczych, a następnie przekazania kart wyborczych do obwodowych komisji wyborczych.

 

ZOBACZ: Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie organizacji wyborów w czasie pandemii

 

Włodarze polskich miast sprzeciwiają się udostępnieniu spisów wyborców, tłumacząc, że byłoby to niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Wielu z nich zapowiedziało również, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu danych osobowych.

 

Szef PKW Sylwester Marciniak w piśmie do komisarzy wyborczych podkreślił, że Poczta Polska może otrzymać dane ze spisu wyborców, jeżeli są one potrzebne w celu wykonania obowiązków nałożonych przez administrację rządową; wniosek w tej sprawie musi być podpisany podpisem elektronicznym.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie