Mourad T. był skazany za przynależność do ISIS. Sąd zmienia wyrok

Polska
Mourad T. był skazany za przynależność do ISIS. Sąd zmienia wyrok
Polsat News
W I instancji sąd skazał T. na 3 lata i osiem miesięcy więzienia, z czego na 3 i pół roku za przynależność do zbrojnej organizacji terrorystycznej

Sąd Apelacyjny w Katowicach uniewinnił Marokańczyka Mourada T. od zarzutu przynależności do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), zmieniając wcześniejszy wyrok sądu okręgowego. Inaczej niż sąd I instancji, SA ocenił, że nie ma wystarczających dowodów, by przypisać mu udział w tej organizacji.

SA w czwartkowym wyroku uznał T. za winnego jedynie drobniejszych przestępstw – wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie i posługiwania się nim oraz przewożenie niewielkich ilości narkotyków; skazał go na to łącznie na 1,5 roku więzienia. Wyrok jest prawomocny. Można jedynie złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

 

I instancji skazany

 

W I instancji sąd skazał T. na 3 lata i osiem miesięcy więzienia, z czego na 3 i pół roku za przynależność do zbrojnej organizacji terrorystycznej.

 

ZOBACZ: ISIS radzi terrorystom, by omijali Europę. Powodem epidemia koronawirusa

 

- SA uznał, że był to w odniesieniu do głównego zarzutu proces poszlakowy, opierający się na zdjęciach w telefonie pana T. czy zapisach prowadzonych przez niego rozmów z innymi osobami. Sąd uznał, że nie jest wykluczona taka interpretacja tych poszlak, że pan T. co prawda spotkał się z osobami, które - jak się później okazało - należały do Państwa Islamskiego, ale sam do tej organizacji nie należał, a nawet mógł nie wiedzieć, że te osoby związane są z organizacją terrorystyczną - powiedział rzecznik SA Robert Kirejew.

 

- Po prostu było to spotkanie po drodze osób emigrujących na teren Unii Europejskiej, z wymianą kontaktów, wiadomości i zdjęć. Wśród dowodów nie ma jednoznacznie przemawiających za tym, że T., że wstąpił czy też należał do organizacji terrorystycznej, czy też był jakimś "uśpionym" terrorystą, jak chciała to interpretować prokuratura - dodał sędzia.

 

- Wystąpimy do sądu o pisemne uzasadnienie wyroku i rozważymy kasację do SN - powiedział szef śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

 

Współpracownik ważnej osoby w ISIS

 

Mourad T. został zatrzymany przez ABW we wrześniu 2016 r. Zdaniem prokuratury, to pierwszy ujęty w Polsce bezpośredni współpracownik ważnej osoby w terrorystycznych strukturach ISIS. Według oskarżenia, miał być zwiadowcą tej organizacji i przez pewien czas pozostawać w stałym kontakcie z Abdelhamidem Abaaoudem, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abaaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy.

 

ZOBACZ: Zatrzymanie jednego z przywódców ISIS. Nie zmieścił się do radiowozu [ZDJĘCIA Z AKCJI]

 

Nieprawomocny wyrok wobec T. zapadł 22 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że T. był członkiem ISIS i za to przestępstwo wymierzył mu karę na 3,5 roku więzienia. Marokańczyk odpowiadał także za wyłudzenie poświadczania nieprawdy w dokumencie, posługiwanie się nim, a także posiadanie i przewożenie niewielskich ilości narkotyków. Sąd I instancji część tych zarzutów umorzył ze względu na przedawnienie, za pozostałe wymierzył mu po 2-3 miesiące więzienia.

 

Od wyroku sądu I instancji odwołała się zarówno obrona - która od początku kwestionowała, że T. należał do ISIS - jak i prokuratura - żądając surowszej kary – 6,5 roku pozbawienia wolności, z czego 5 lat za udział w ISIS.

 

Sąd uchylił areszt

 

Ponad miesiąc temu SA uchylił T. areszt, zwracając uwagę, że ten środek zapobiegawczy był wobec niego stosowany od września 2016 r., czyli prawie tyle samo czasu, co kara więzienia wymierzona przez sąd I instancji. Krótko po zwolnieniu Marokańczyk został zatrzymany przez Straż Graniczną w związku z nielegalnym pobytem w Polsce. W areszcie deportacyjnym czeka na decyzję w postępowaniu dotyczącym wydalenia go z kraju.

 

T. został zatrzymany w Rybniku, gdzie mieszkał z żoną – Polką. Według aktu oskarżenia miał dla ISIS sprawdzać trasy, po których można się bezpiecznie poruszać; informować, czy imigranci są kontrolowani, na ile te kontrole w różnych państwach są szczegółowe, i przekazywać te informacje osobom, które jeździły ze swoimi misjami po Europie.

 

ZOBACZ: Zobacz, jak amerykańskie myśliwce F-35 i F-15 bombardują wyspę okupowaną przez ISIS

 

Skazując Marokańczyka sąd I instancji nie miał wątpliwości, że T. poznał Abaaouda w Turcji, później byli razem w Grecji, oraz że wiedział, iż Abaaoud i inne osoby, z którymi się spotykał, są członkami ISIS i kontaktował się z nimi m.in. za pośrednictwem Facebooka. Zdjęcia oskarżonego znalazły się w telefonie i laptopie, należącym do terrorystów. W tym samym laptopie były też np. zdjęcia mężczyzn skazanych za udział w Państwie Islamskim, fotografie Abaaouda i innych terrorystów – wskazał sąd okręgowy.

 

Według sądu I instancji, choć sprawa miała charakter poszlakowy, nie ma wątpliwości, że T. wyraził gotowość przekazywania członkom ISIS – ale też innym osobom z krajów arabskich - informacji, w jaki sposób mogą się bezpiecznie dostać do krajów europejskich tzw. szlakiem bałkańskim.

 

Posługiwał się fałszywymi danymi

 

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez katowicką delegaturę ABW. Prokuratura oskarżyła go o przynależność do ISIS od grudnia 2014 r. do sierpnia 2015 r. W tym czasie Marokańczyk często zmieniał miejsce pobytu – był m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także w Austrii, Grecji, na Węgrzech, w Serbii i Turcji.

 

Podróżując po Europie, posługiwał się fałszywymi danymi. Np. w Serbii podał, że jest Syryjczykiem, urodził się w miejscowości Halab, nazywa się Mourad Sultan, a jego data urodzenia to 11 listopada 1995 roku. W rzeczywistości urodził się 22 stycznia 1990 roku w Casablance. W lutym 2015 r. w Wiedniu, ubiegając się o azyl, także podał nieprawdziwą datę urodzenia. Wprowadzony w błąd Federalny Urząd do spraw Obcokrajowców i Azylu wydał mu kartę uprawniającą do pobytu i poświadczającą tożsamość. Tym poświadczającym nieprawdę dokumentem Mourad T. posługiwał się od 22 czerwca 2015 roku do 15 marca 2016 r., także w Polsce.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie