Zatrzymanie jednego z przywódców ISIS. Nie zmieścił się do radiowozu [ZDJĘCIA Z AKCJI]

Świat
Zatrzymanie jednego z przywódców ISIS. Nie zmieścił się do radiowozu [ZDJĘCIA Z AKCJI]
Flickr/André Gustavo Stumpf/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne

Iracki SWAT zatrzymał muftiego Shifa al-Nima. Według irackiej policji, znany kaznodzieja szerzył ekstremizm w meczetach przeciwko siłom bezpieczeństwa i podżegał w imieniu Państwa Islamskiego. Mufti ze względu na swoją otyłość nie zmieścił się do radiowozu. Służby do aresztu przewiozły go więc na pace pick-upa, tuż obok karabinu maszynowego.

Mufti został wyciągnięty ze swojej kryjówki podczas czwartkowego nalotu przez członków elitarnego irackiego zespołu SWAT.


Jak pisze "The Jerusalem Post", to jedno z najważniejszych zatrzymań ostatnich miesięcy.

 


Na opublikowanych w mediach społecznościowych zdjęciach widać, że mężczyzna jest tak duży, że nie zmieścił się do radiowozu. Do aresztu jechał więc na pace pick-upa, między karabinem maszynowym a klapą. 

 

"Większość religijnych uzasadnień zniewolenia, gwałtów, tortur, czystek etnicznych i masakrowania Irakijczyków, Syryjczyków i innych dostarczanych ISIS pochodzi od tej nikczemnej bestii, która nawet nie może stanąć na własnych nogach" - napisał na Twitterze Maajid Nawaz, brytyjski aktywista.

 

 

"To, że jest tak otyły, unieruchomiony i upokorzony, to kolejny cios dla głupców z Państwa Islamskiego, którzy myśleli, że Bóg jest z nimi. Nie lekceważcie psychologicznego ciosu, jakim jest dla Państwa Islamskiego widok aresztowania tego potwora. Obżarstwo nie jest mile widziane przez dżihadystów" - napisał Nawaz.

 

ZOBACZ: Zatrzymano zastępcę "ministra wojny" Państwa Islamskiego. Był na Ukrainie


Jak zauważa "The Jerusalem Post", Irak kontynuował walkę z Państwem Islamskim, mimo niedawnych napięć między USA i Iranem, które rozegrały się w tym kraju.

 


Zatrzymany mufti "uważany jest za jednego z czołowych przywódców ISIS i był odpowiedzialny za wydawanie fatw (opinii wysokiego uczonego-teologa muzułmańskiego - red.), które doprowadziły do morderstwa uczonych i duchownych" - podała iracka policja.

 


To on miał wydać fatwę, by zbombardować grób proroka Yunusa w Mosulu, starożytnym miejscu kultury. Według relacji mieszkańców Mosulu, mufti miał był też zwolennikiem niszczenia dziedzictwa regionu.

 

Wojsko USA ogłosiło w środę wieczorem, że wznowiło wspólne operacje z siłami irackimi przeciwko Państwu Islamskiemu po zawieszeniu operacji w wyniku napięć między USA i Iranem.

prz/luq/ jpost.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie