Egzamin ósmoklasisty i matury. Podano dokładne terminy

Polska
Egzamin ósmoklasisty i matury. Podano dokładne terminy
pixabay
Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek szczegółowy harmonogram przeprowadzenia w tym roku egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego oraz egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w szkołach dla dorosłych.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca (wtorek-czwartek). W pierwszym dniu (16 czerwca) uczniowie rozwiązywać będą zadania z języka polskiego, w drugim (17 czerwca) - z matematyki, trzeciego (18 czerwca) - z języka obcego. Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00.

 

Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca (wtorek-czwartek).

 

Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

 

Sesja potrwa do 29 czerwca

 

Matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne, tak jak w latach ubiegłym będą rano (godz. 9.00) i po południu (godz. 14.00).

 

W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

 

W pierwszym dniu matur - 8 czerwca (poniedziałek) - rano przeprowadzony będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu - z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

 

ZOBACZ: "Planowane terminy egzaminów zależą od naszego zachowania" - przestrzega minister zdrowia

 

9 czerwca (wtorek) rano przeprowadzony będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - z języka łacińskiego i kultury antycznej.

 

10 czerwca (środa) rano przeprowadzony będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu - z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

 

11 czerwca (czwartek) obchodzone jest Boże Ciało, w tym dniu nie ma egzaminów. Nie będzie ich także 12 czerwca (piątek).

 

15 czerwca (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu - z filozofii.

 

16 czerwca (wtorek) rano będzie egzamin z biologii, a po południu - z wiedzy o społeczeństwie.

 

17 czerwca (środa) rano będzie egzamin z chemii, po południu - z informatyki.

 

ZOBACZ: Szkoły zamknięte do 24 maja. Ogłoszono termin matur

 

18 czerwca (czwartek) rano będzie egzamin z języka niemieckiego na poziomie podstawowym, o południu - z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym.

 

19 czerwca (piątek) rano będzie egzamin z geografii, po południu - z historii sztuki.

 

22 czerwca (poniedziałek) rano będzie egzamin z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym, po południu - z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym.

 

23 czerwca (wtorek) rano będzie egzamin z języka francuskiego na poziomie podstawowym, po południu - z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym.

 

24 czerwca (środa) rano będzie egzamin z fizyki, po południu - z historii.

 

25 czerwca (czwartek) rano będzie egzamin z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym, po południu - z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym.

 

ZOBACZ: Cisza przed burzą. Są najnowsze dane o bezrobociu

 

26 czerwca (piątek) rano będzie egzamin z języka włoskiego na poziomie podstawowym i egzamin z języka łemkowskiego, po południu - z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym.

 

29 czerwca (poniedziałek) rano będą przeprowadzone egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i z języka kaszubskiego, po południu - z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym, z historii muzyki i z wiedzy o tańcu (egzamin z wiedzy o tańcu zdają tylko abiturienci, którzy są absolwentami z lat ubiegłych).

 

29 czerwca przeprowadzone będą także egzaminy z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych.

 

Dodatkowe terminy 

 

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.

 

Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy są zaliczane także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

 

Co ze szkołami dla dorosłych?

 

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka ojczystego.

 

CKE poinformowała także, że w dniach 16-18 czerwca (wtorek-czwartek) przeprowadzony będzie egzamin gimnazjalny w szkołach dla dorosłych. Będzie to ostatnia taka sesja w szkołach dla dorosłych (ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego dla uczniów szkół dla młodzieży odbyła się w ubiegłym roku). Pierwszego dnia - 16 czerwca (wtorek) będzie egzamin z wiedzy humanistycznej, drugiego - 17 czerwca (środa) - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, trzeciego - 18 czerwca (czwartek) - z języka obcego.

 

Wyniki egzaminu gimnazjalnego zdający poznają do 31 czerwca.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie