Wszczęła śledztwo ws. wyborów prezydenckich, teraz czeka ją postępowanie dyscyplinarne

Polska
Wszczęła śledztwo ws. wyborów prezydenckich, teraz czeka ją postępowanie dyscyplinarne
Polsat News
Jak podała PK, prok. Wrzosek "wszczęła śledztwo w sposób nieuzasadniony i nie przeprowadzając prawidłowo czynności sprawdzających"

Prokurator krajowy polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Ewy Wrzosek, która wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

"Prokuratorzy muszą być apolityczni i niezależni. Mają obowiązek bronić praw i wolności obywateli, a nie angażować się w spory polityczne i partyjne. Te fundamentalne dla niezależnej prokuratury zasady pani prokurator Ewa Wrzosek narusza w sposób rażący" - napisano w przekazanym mediom oświadczeniu PK.

 

 

Postępowanie prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów po skierowanym do niej na początku kwietnia zawiadomieniu w sprawie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów prezydenckich w okresie zagrożenia koronawirusem. W ocenie zawiadamiającego mogło to wyczerpywać znamiona przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej.

 

O umorzeniu śledztwa poinformowała w czwartek wieczorem prok. Mirosława Chyr z warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Jak mówiła, "podstawą prawną umorzenia było stwierdzenie, że czynu nie popełniono".

 

 

Jak podała w piątek PK, prok. Wrzosek "wszczęła to śledztwo w sposób nieuzasadniony i z rażącym naruszeniem Kodeksu postępowania karnego, nie przeprowadzając prawidłowo czynności sprawdzających".

 

WIDEO: zobacz materiał o sprawie prokurator Wrzosek

  

 

"Decyzja prok. Wrzosek to przykład elementarnej przyzwoitości"

 

Szef PO Borys Budka ocenił w piątek, że decyzja prokurator Wrzosek o wszczęciu śledztwa w sprawie decyzji o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich "była przykładem elementarnej przyzwoitości i tego, że są ludzie, którzy nie bojąc się o konsekwencje dla własnej kariery zawodowej, jednak podejmują decyzje".

 

ZOBACZ: Kontrola poselska KO w KPRM. "To zamach stanu, premier przekroczył kompetencje"

 

- Ale tak szybkie działanie jej przełożonych pokazuje, że istnieje wielka obawa w obozie władzy, że działania, które są podejmowane przez premiera Morawieckiego i jego ludzi, są bezprawne - stwierdził Budka, nawiązując do informacji o umorzeniu śledztwa tego samego dnia przez innego śledczego z tej samej prokuratury.

 

- Dziś chcę zapowiedzieć, że w ramach kontroli poselskiej parlamentarzyści Kolacji Obywatelskiej będą domagać się w określonych urzędach pokazania, czy istnieje formalna decyzja premiera dotycząca upoważnienia Poczty Polskiej do określonych działań, czy też po raz kolejny mamy do czynienia z działaniem bezprawnym - zapowiedział przewodniczący PO.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie