Mogą znów zamknąć lasy, ale czy otworzą szkoły? Dworczyk o szczegółach

Polska
Mogą znów zamknąć lasy, ale czy otworzą szkoły? Dworczyk o szczegółach
Polsat News

- W piątek Mateusz Morawiecki przedstawi informacje dotyczące spraw oświatowych i kolejnego etapu zmian regulacji związanych z koronawirusem - powiedział w programie "Graffiti" Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Dodał, że w związku z nadchodzącą suszą lasy mogą ponownie zostać zamknięte, aby zapobiec ewentualnym pożarom.

Prowadzący Piotr Witwicki zapytał Dworczyka, kiedy rząd wprowadzi tzw. drugi etap odmrażania gospodarki. Zakłada on m.in. otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, sklepów budowlanych w weekendy oraz muzeów, bibliotek czy galerii sztuki.

 

- Codziennie monitorujemy sytuację i wpływ otwierania kolejnych sektorów gospodarki oraz przepisów społecznego funkcjonowania - zapewnił gość "Graffiti".

 

"Służby zdecydują, czy ponownie zamknąć lasy"

 

Dworczyk przekazał, że w piątek premier poinformuje, co dalej z nauką w szkołach, która od 12 marca jest zawieszona w związku z epidemią. Dodał, że w wystąpieniu Morawiecki zajmie się również dalszymi decyzjami rządu ws. gospodarki.

 

ZOBACZ: Płonie największy park narodowy w Polsce. "Ta noc była dla nas dobra"

Szef KPRM mówił także o suszy i towarzyszącej jej sytuacji w lasach. - Widzimy, co się dzieje, w Biebrzańskim Parku Narodowym (od niedzieli trwa tam pożar - red.). Odpowiednie służby zdecydują, czy ponownie zamknąć lasy - przekazał.

 

WIDEO: Michał Dworczyk w "Graffiti"

 

 

Dworczyk: mam nadzieję, że samorządowcy nie wykorzystają trudnej sytuacji w kraju

 

Piotr Witwicki zapytał szefa kancelarii premiera o przygotowania do wyborów korespondencyjnych 10 maja. - Prezydent Wrocławia mówił, że będzie prosił o wskazanie podstawy prawnej, by przekazać listy wyborców Poczcie Polskiej. Te przepisy nie zostały przegłosowane - zauważył Witwicki.

 

ZOBACZ: Sutryk: Poczta Polska nie jest uprawniona do otrzymania list wyborców


- Marszałek Sejmu wyznaczyła je na 10 maja, konstytucja precyzyjnie określa, kiedy głosowanie może się odbyć. Wszystkie organy państwa są zobligowane, by przygotować się do procesu wyborczego - odpowiedział Dworczyk. 

 

Prowadzący dopytywał, dlaczego zaplanowany termin nie znalazł się na drukowanych w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych kartach do głosowania.

 

- Bierzecie pod uwagę, że wybory mogą odbyć się 17 maja? Jeśli chodzi o samorządowców, to na tym odcinku możecie mieć problem. Co, jeśli nie wydadzą Poczcie Polskiej list osób głosujących? - mówił Piotr Witwicki.

 

- Mam nadzieję, że żadni samorządowcy nie ulegną pokusie wykorzystania trudnej sytuacji w kraju i nie wykorzystają tego do konfrontacji. Powinniśmy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo - powiedział szef KPRM.

 

"Nie warto dywagować nad sankcjami dla samorządowców"

 

Gość "Graffiti" zapewnił, że drukowane w PWPW karty "są zgodne ze wzorem określonym przez Państwową Komisję Wyborczą w lutym". - Szczegółów technicznych nie znam - mówił Dworczyk.

 

ZOBACZ: Sasin popełnił przestępstwo ws. wyborów? KO złoży zawiadomienie do prokuratury

Dodał, że "nie warto dywagować" nad ewentualnymi sankcjami dla samorządowców, którzy nie wydaliby list wyborców.

 

- Liczę, że nikt nie będzie utrudniał przygotowań do wyborów. Jestem przekonany, że każdy wyborca otrzyma pakiet wyborczy, w którym będzie karta chroniona specjalnymi znakami przed sfałszowaniem - podsumował Dworczyk.

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

msl/kaz/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie