Koronawirus w gdańskim DPS-ie. 37 zakażonych

Polska
Koronawirus w gdańskim DPS-ie. 37 zakażonych
PAP/Adam Warżawa
DPS to aktualnie największe ognisko koronawirusa w regionie

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u ośmiu pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Polanki" - powiadomiła w czwartek Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Łącznie na COVID- 19 zachorowało dotąd 24 podopiecznych ośrodka oraz 13 osób z personelu.

Urząd Miejski w Gdańsk poinformował w czwartek o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem wśród pensjonariuszy oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej "Polanki".

 

ZOBACZ: Ognisko koronowirusa w gdańskim DPS-ie. 17 osób zarażonych

 

Testy potwierdziły obecność patogenu u ośmiu mieszkańców ośrodka - pięciu kobiet i trzech mężczyzn.

 

"Wszyscy zostali przetransportowani do szpitala"

 

- Po pobraniu wymazów od podopiecznych wynik pozytywny otrzymało 8 osób. Wszyscy zostali przetransportowani do szpitala. Również jeden z pracowników przebywających w Domu Pomocy Społecznej, z powodu stanu zdrowia, opuścił placówkę- przekazała Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Od środy potwierdzono również trzy nowe zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u pracowników DPS-u, którzy w swoich domach oczekiwali na możliwość rozpoczęcia pracy. - Pozytywne wyniki testów ma aktualnie 12 osób z personelu przebywających poza placówką, czekamy jeszcze na 3 wyniki - powiedziała Schneider.

 

Poinformowała również, że zmarł kolejny podopieczny DPS-u. Osoba ta nie była jednak zakażona koronawirusem. Łącznie, w ciągu ostatnich dwóch dni, zmarło trzech seniorów.

 

Nie żyje 95-latka

 

W ośrodku przebywa aktualnie 50 pensjonariuszy i 10 pracowników. Urzędnicy zapewniają, że mieszkańcom domu nie grozi na razie ewakuacja. - Pomimo dynamicznego rozwoju sytuacji utrzymane są plany wymiany personelu. Opracowane procedury gwarantują zachowanie ciągłości opieki nad podopiecznymi placówki - powiadomiła Olimpia Schneider.

 

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Polanki jest aktualnie największym w Gdańsku ogniskiem koronawirusa w regionie. Do tej pory zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 24 podopiecznych i 13 pracowników ośrodka. W środę poinformowano o śmierci 95-letniej pensjonariuszki, która z powodu COVID-19 była hospitalizowana w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Kobieta cierpiała na choroby współistniejące.

 

Dom Pomocy Społecznej "Polanki" w Gdańsku-Oliwie powstał w 1978 roku. Jest jednostką organizacyjną Miasta Gdańska o zasięgu ponadgminnym, finansowaną w formie jednostki budżetowej. Nadzór nad jego działalnością sprawuje prezydent Gdańska przy pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie