Nie żyje Krystyna Łybacka. Była minister edukacji miała 74 lata

Polska
Nie żyje Krystyna Łybacka. Była minister edukacji miała 74 lata
commons.wikimedia/Adrian Grycuk/ CC BY-SA 3.0
Wieloletnia posłanka SLD miała 74 lata

Nie żyje Krystyna Łybacka, była minister edukacji i wieloletnia posłanka SLD. Zmarła w poniedziałek w szpitalu. Miała 74 lata. - To była wielka dama polskiej polityki - powiedział polsatnews.pl były premier Leszek Miller.

Informację o śmierci byłej posłanki przekazał szef Unii Pracy Waldemar Witkowski.

 

"Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką Ją zapamiętam, a poznałem Ją w latach 70-tych ubiegłego wieku. Byliśmy nauczycielami akademickimi na Politechnice Poznańskiej. Działaliśmy w ZNP i PZPR" - napisał na Facebooku Witkowski.

 

Łybacka była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

 

ZOBACZ: Nie żyje wybitny artysta Andrzej Strumiłło. Miał 92 lata

 

W latach 1978-89 należała do PZPR, od 1993 była członkiem SdRP. W 1996 r. została liderką tej partii, a od 1999 r. piastowała funkcję przewodniczącej rady wojewódzkiej SLD.

 

Łybacka była siedmiokrotnie wybierana na posła na Sejm (kadencje I - VII), była też ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Milera w latach 2001-2004. Działalność parlamentarną zakończyła w lipcu 2019 r., kończąc kadencję w Parlamencie Europejskim. W 2019 r. w ramach plebiscytu MEP Awards została uznana przez za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media.

 

Ryszard Zaczyński, były dyrektor biura posłanki w rozmowie z epoznan.pl przyznał, że Łybacka nie zmarła na schorzenie związane z epidemią koronawirusa. Miała inne problemy zdrowotne.

 

"Dobry i uczciwy człowiek"

 

- Nie mogę przyjąć tego, co się stało. To była wielka dama polskiej polityki. Dobry i uczciwy człowiek o niezwykłym poczuciu humoru. Mam dziś przed oczami jej rozpromienioną twarz, gdy w 2001 roku wygrywaliśmy wybory - powiedział polsatnews.pl były premier Leszek Miller.

 

Kondolencje za pośrednictwem Twittera złożył prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce" - napisał.

 

 

- Chciałem wyrazić głębokie wyrazy współczucia dla rodziny pani minister, dla całej Lewicy. Byłem z panią minister umówiony za miesiąc w Poznaniu, niestety nie będzie dane nam się spotkać. Niepowetowana strata - mówił na antenie Polsat News politolog, dr Bartosz Rydliński.

 

 

"Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej Lewicy. Wielkością jej było to, czego w polityce najmniej: mądrość empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą Krysiu" - napisał na Facebooku kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

 

"Dama polskiej polityki"

 

Liderka Inicjatywy Polskiej, wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka napisała z kolei: "Smutna wiadomość - zmarła Krystyna Łybacka. Minister edukacji, posłanka, ekspertka. Ale przede wszystkim przyzwoita, lojalna i silna osoba. Nieczęste w polityce. Żegnaj, Krystyno". Bartosz Arłukowicz, europoseł PO, polityk wcześniej związany z SLD, napisał: "Żegnam Cię z dobrym wspomnieniem. I szacunkiem".

 

 

"Smutna wiadomość. Odeszła Krystyna Łybacka. Dama polskiej polityki, wrażliwa społecznie, odnosząca się z szacunkiem do każdego człowieka. Żegnaj Krysiu" - napisała z kolei była polityk SLD, obecnie związana z KO Katarzyna Piekarska.

 

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski podkreślił, że była szefowa resortu edukacji to "osoba z klasą, elegancka i merytoryczna". "Mimo wszystkich różnic politycznych, można było z nią współpracować w PE w pewnych, ważnych dla Polski sprawach i rozmawiać bez poczucia zapuszczenia się w obszar pozacywilizacyjny. R.I.P" - napisał na Twitterze polityk.

 

Wiceszefowa klubu KO Katarzyna Lubnauer poinformowała z kolei na Twitterze, że umawiała się z Krystyną Łybacką na rozmowę o edukacji. "Nie zdążyłyśmy tego zrobić. Żal. Wyrazy współczucia dla rodziny" - napisała.

 

ZOBACZ: Nie żyje Brian Dennehy. Grał w "Rambo", "Śmierci komiwojażera" i serialu "Dynastia"

 

Na Twitterze także odniósł się do śmierci Łybackiej senator Adam Szejnfeld, wcześniej m.in. były wiceminister gospodarki. "O, rany boskie, Krysia nie żyje! Krystyna Łybacka, wykładowca akademicki, poseł na Sejm RP, Minister Edukacji Narodowej i Sportu, poseł do Parlamentu Europejskiego. Miła, elegancka, kulturalna, koleżeńska… Jaka szkoda…." - napisał. 

 

bas/hlk/ polsatnews.pl, epoznań.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie