Nie żyje Brian Dennehy. Grał w "Rambo", "Śmierci komiwojażera" i serialu "Dynastia"

Kultura
Nie żyje Brian Dennehy. Grał w "Rambo", "Śmierci komiwojażera" i serialu "Dynastia"
Flickr/The Huntington
Brian Dennehy zagrał w przeszło 100 filmach

Amerykański aktor, znany m.in. z seriali "Dynastia", "MASH" i "Kojak" oraz filmów "Rambo - Pierwsza krew" i "Śmierć komiwojażera" zmarł z przyczyn naturalnych w wieku 81 lat. O śmierci aktora irlandzkiego pochodzenia poinformowała jego córka, Elizabeth.

Brian Dennehy jest zdobywcą Złotego Globu dla najlepszego aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę Williama "Willy’ego" Lomana w telewizyjnej wersji "Śmierci komiwojażera". Aktor to również laureat Laurence Olivier Award oraz dwóch nagród Tony jako Willy Loman w spektaklu "Śmierć komiwojażera" i za rolę Jamesa Tyrone’a w przedstawieniu "Zmierzch długiego dnia").

 

Ponad 100 filmów na koncie

Uznanie zyskał za rolę szeryfa Willa Teasle’a w "Rambo – Pierwsza krew". Wystąpił w wielu filmach, w tym "Park Gorkiego", "Silverado", "Kokon", "F/X", "Uznany za niewinnego", "Romeo i Julia" i "Rycerz pucharów". 

 

ZOBACZ: Nie żyje aktor znany z "Gwiezdnych Wojen". Był zakażony koronawirusem

 

Karierę aktorską zaczął około 40. roku życia. Zagrał w przeszło 100 filmach. 

Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej Dennehy był m.in. kelnerem, barmanem i kierowcą ciężarówki. Podczas studiów grał również w futbol amerykański. Został także maklerem giełdowym na Manhattanie. W końcu zaczął studiować sztuki dramatyczne na Uniwersytecie Yale.  

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie