Müller: w tym tygodniu rozwiązania ws. dodatkowych środków dla samorządów

Polska
Müller: w tym tygodniu rozwiązania ws. dodatkowych środków dla samorządów
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, pod koniec tygodnia zapadną decyzje dotyczące kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Rzecznik rządu po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych miast w Polsce poinformował, że dotyczyło ono m.in. sytuacji w domach pomocy społecznej (DPS). - Rząd ze względu na sytuację, która występuje w nieco ponad 20 samorządach, w nieco ponad 20 DPS-ach, zdecydował się na skierowanie odpowiedniej pomocy w postaci dodatkowego sprzętu dla tych placówek - podkreślił.

 

Propozycje dla samorządów

 

- Samorządy zaapelowały o to, abyśmy dokonali odpowiednich modyfikacji w przepisach dotyczących finansów publicznych m.in. zwiększenia elastyczności w zakresie budżetów samorządu terytorialnego. Pan premier do tych próśb się przychylił. W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe, ale również, żeby realizować po prostu te zadania, które wynikają wprost z obowiązków zadań własnych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego - zapowiedział rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Rząd o wsparciu DPS i pracodawców. Padły kwoty

 

Müller odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że jeśli chodzi o propozycje dotyczące samorządu, będą one przedstawione pod koniec tygodnia.

 

- Zmiany dotyczące chociażby reguł wydatkowych dla samorządów, to będą propozycje, które przedstawi wicepremier Jadwiga Emilewicz pod koniec tego tygodnia - zapowiedział. 

 

Co z janosikowym?

 

Müller pytany był również o zgodę rządu na postulaty samorządowców dotyczące np. zawieszenia janosikowego oraz zrekompensowania z budżetu państwa ubytku dochodów, takich jak tych z gospodarki odpadami, ograniczenie wpływu z biletów z komunikacji miejskiej czy stref płatnego parkowania.

 

Müller przyznał, że podczas spotkania z premierem niektórzy włodarze miast wskazywali na kwestię janosikowego. - Ale wśród samorządów nie ma jednomyślności - zaznaczył. Jak zauważył, ograniczenie janosikowego dla jednych miast oznacza obniżenie możliwości inwestycyjnych dla drugich, ponieważ np. programy rządowe nie mogłyby być zasilane tymi środkami. - Więc jednolitego podejścia w tym zakresie nie ma i modyfikacji samego janosikowego na tym etapie nie przewidujemy - dodał rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Emilewicz podała szczegóły

 

Poinformował, że podczas spotkania padły też postulaty modyfikacji przepisów dotyczących rekompensat, czyli np. jeżeli dany samorząd poniósł jakiś wydatek z tytułu obniżenia czynszu, żeby państwo to zrekompensowało.

 

Zaznaczył, że okres epidemii jest trudny nie tylko dla finansów samorządowych, ale również dla finansów rządu. - Więc my pewnego rodzaju ruchy będziemy podejmować, ale one będą miały charakter konkretnych programów np. programu inwestycji czy dofinasowania przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej - dodał. Poinformował również o zgodzie "ze strony rządu na pewne uelastycznienie finansów samorządów, tak, aby mogły w inny sposób refinansować wydatki np. poprzez zwiększenie zadłużenia".

 

Kiedy II etap znoszenia ograniczeń?

 

Rzecznik rządu pytany we wtorek jakie są szanse, by wprowadzić od najbliższego poniedziałku kolejny etap znoszenia ograniczeń, odparł, że nie chce w tej kwestii ścigać się na obstawianie zakładów. - Ogłosimy to pod koniec tego tygodnia (...), czy to będzie drugi etap, to powiemy pod koniec tygodnia - zapowiedział Müller.

 

ZOBACZ: Premier: znaczna cześć społeczeństwa nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki

 

II etap ma polegać na otwarciu w weekendy sklepów budowlanych, a także otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów i galerii sztuki. 

 

Od poniedziałku 20 kwietnia zaczął obowiązywać I etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem Przewiduje on m.in., że zakupy w sklepie może zrobić w jednym czasie więcej osób, przywrócona została możliwość przemieszczania się oraz otwarto wstęp do lasów i parków. Kolejne zmiany w ograniczeniach wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa nastąpią po rekomendacji ministra zdrowia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie