Premier: znaczna cześć społeczeństwa nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki

Polska
Premier: znaczna cześć społeczeństwa nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki
PAP/Radek Pietruszka
Premier odwiedził Składnicę Agencji Rezerw Materiałowych

- Koronawirus to test sprawności dla państw. Staramy się zarówno uzyskać sprzęt z całego świata, ale też uruchamiać produkcję krajową - mówił premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek szef rządu odwiedził Składnicę Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie (gm. Ostrów Mazowiecka).

Premier wskazywał, że starania państw o produkcję krajową "są dzisiaj priorytetem wszystkich rządów". Jednocześnie wskazywał, że Polska cały czas wprowadza sprzęt ochronny z Chin.

 

- Dzisiaj o sprzęt z Chin, trzeba to powiedzieć szczerze, zabijają się wszystkie państwa świata. Rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Xi Jinpingiem, czy moja rozmowa z premierem Li Keqiangem na pewno pomogły - mówił premier.

 

ZOBACZ: Przesunięcie wyborów i zmiany w konstytucji. Dziś negocjacje Gowina z KO

 

- Staramy się ściągnąć jak najlepszy sprzęt, a jednocześnie staramy się zapewnić produkcję krajową. Dlatego wielką radość sprawiło mi, jak w magazynach widziałem, maseczki ściągane np. z Lisowic, a przyłbice produkują producenci krajowi - dodał Morawiecki.

 

 

- Dzisiaj targani jesteśmy takimi sprzecznościami. Z jednej strony przedsiębiorcy, ale też znaczna część pracowników chce byśmy otwierali gospodarkę. Z drugiej strony, służby medyczne, a także znaczna część polskiego społeczeństwa nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki. Obawiają się, że po przyduszeniu krzywej wzrostu zachorowań na koronawirusa, co w Polsce się udało, że gdzieś w maju, czy czerwcu nastąpi bardzo gwałtowny przyrost. Tego oczywiście nie chcemy. Dlatego rząd polski realizuje strategie bardzo wyważonego sposobu otwierania gospodarki. Sposobu, który pozwoli trzymać rękę na pulsie - mówił premier.

 

 

Morawiecki przyznał, że jest przekonany, że dzięki wdrożeniu rozwiązań tarczy antykryzysowej uda się "uratować wiele miejsc pracy". - Około milion pracowników korzysta z postojowego, a ponad milion firm korzysta z różnych ulg i pomocy. Jesteśmy cały czas bardzo mocno na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem zarówno w zakresie medycznym jak i gospodarczym. - mówił.

 

Luzowanie ograniczeń

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem od poniedziałku przestaje obowiązywać zakaz przemieszczania się. Ponadto od poniedziałku można przebywać na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne, w tym w lasach, skwerach, parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach oraz plażach. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy. Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie z kolei godziny dla seniorów nie będą obowiązywać w weekendy.

 

ZOBACZ: Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną?

 

W miniony czwartek premier Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli również kolejne trzy etapy rezygnacji z panujących obostrzeń. Przechodzenie do kolejnego etapu ma być uzależnione od panującej sytuacji epidemicznej.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie