100 tys. testów dziennie, maseczki do każdego domu. Plan antykryzysowy Biedronia

Polska
100 tys. testów dziennie, maseczki do każdego domu. Plan antykryzysowy Biedronia
PAP/ Tomasz Gzell
Robert Biedroń przedstawił swój plan antykryzysowy

W maju musimy doprowadzić do takiej sytuacji, w której każdego dnia wykonywanych będzie co najmniej 50 tys. testów dziennie, w czerwcu 75 tys., a w lipcu 100 tys. testów - zapowiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jego plan zakłada też dostarczanie maseczek ochronnych do każdego domu.

Biedroń w prezentowanym we wtorek planie, który ma być odpowiedzią na kryzys wywołany koronawirusem, podkreślił, że ciężar położony jest na ratowaniu ludzi

 

Pierwszy z filarów dotyczy zdrowia. - Jego podstawą będzie wykonywanie testów. Testy, testy i jeszcze raz testy - podkreślił. Jak dodał, program jest rozłożony na kolejne miesiące. - W maju musimy doprowadzić do takiej sytuacji, w której każdego dnia wykonywanych będzie co najmniej 50 tys. testów. Da się to zrobić - przekonywał europoseł. Według niego w czerwcu testów powinno być przeprowadzane 75 tys. testów dziennie, a w lipcu 100 tys.

 

ZOBACZ: Kraska: wiążemy duże nadzieje z przetaczaniem osocza i szybkimi testami

 

- Drugą ważną rzeczą jest kwestia dofinansowania służby zdrowia. 2 mld zł muszą być pilnie przeznaczone na wsparcie dla pracowników służby zdrowia: dla pielęgniarek, dla lekarzy, dla tych wszystkich, którzy dzisiaj walczą o nasze zdrowie - podkreślił.

 

 

75 proc. pensji płaci państwo

 

Drugi filar w planie Biedronia dotyczy pracy i gospodarki. Polityk proponuje, aby dla pracowników firm w kryzysie 75 proc. pensji płaciło państwo, a pozostałe 25 proc. pracodawca, a dla tych, którzy pracę już stracili państwo wypłacałoby świadczenie kryzysowe. Polityk dodał, że ten filar zawiera również zwolnienia z danin podatkowych i społecznych dla przedsiębiorców, czyli zwolnienie z ZUS-u i dofinansowania kosztów stałych.

 

Trzeci filar "zdrowa codzienność" to powolne i systemowe otwieranie kolejnych branż gospodarczych. Biedroń proponuje, aby w maju otwarto salony usługowe m.in. fryzjerskie i kosmetyczne, w czerwcu powinny zostać otwarte restauracje i galerie handlowe, a w lipcu powinny zostać otwarte hotele i pensjonaty.

 

Pomoc ofiarom przemocy domowej 

 

Czwarty filar, który dotyczy funkcjonowania państwa, zakłada, że w czerwcu powinien zostać zakończony rok szkolny i akademicki na podstawie egzaminów, jeżeli to będzie konieczne - online, a w sierpniu musi dojść do egzaminów maturalnych według wszystkich standardów sanitarnych online lub w szkołach. W sierpniu ponadto chciałby, aby także przeprowadzono rekrutację do szkół ponadpodstawowych i na wyższe uczelnie.

 

W tym rozwiązaniu Biedroń proponuje, aby od 1 maja zostały zaktualizowane zasady dotyczące kwarantanny, wyłączenie z obowiązku bezwzględnej kwarantanny osób doświadczających przemocy domowej, uruchomienie przez policję programu "Nie jesteś sama, nie jesteś sam!", który chroniłby osoby zagrożone przemocą domową.

 

ZOBACZ: Pobity Kopciuszek, Śnieżka z rozbitym nosem. Postaci z bajek jako ofiary przemocy domowej

 

Ostatni, piąty filar dotyczy społeczeństwa. - W maju do każdego domu muszą dotrzeć maseczki ochronne. To jest program, który rząd powinien w trybie natychmiastowym wdrożyć - zapowiedział Biedroń. Jak dodał chciałby, aby w lipcu uruchomiono program "Bezpieczne dziecko" zakładający opiekę nad dziećmi pracowników personelu medycznego. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie