Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną?

Polska
Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną?
Pixabay.com/pixel2013
Od poniedziałku łagodniejsze obostrzenia w związku z koronawirusem

Od poniedziałku możliwe będzie odwiedzanie lasów i parków. Czy tam również trzeba będzie mieć na sobie maseczkę ochronną? Wątpliwości rozwiewa opublikowane w niedzielę rozporządzenie Rady Ministrów. Zgodnie z nim usta i nos należy zasłaniać w parkach czy na cmentarzach, ale w lasach już nie jest to obowiązkowe.

Ogłoszone przez rząd złagodzenie obostrzeń wejdzie w życie w poniedziałek. Zaczną obowiązywać nowe zasady w funkcjonowaniu sklepów, przywrócony zostanie wstęp do lasów i parków, będzie można przemieszczać się w celach rekreacyjnych.

 

ZOBACZ: Rząd łagodzi obostrzenia. Zmiany dotyczą m.in. sklepów i lasów

 

Zmiany w handlu i usługach mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Pracownicy sklepów mają być poddawani kontroli zdrowia - mierzeniu temperatury. 

 

Zniesiony zostanie zakaz odwiedzania parków, zieleńców, promenad, bulwarów czy plaż, ale pozostanie obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

W lesie bez maseczki

 

Jak wynika z opublikowanego w niedzielę rozporządzenia należy zakrywać twarz - np. za pomocą maseczki - w środkach transportu zbiorowego i samochodzie, jeśli podróżujemy z osobą, która nie mieszka z nami, na drogach i placach, na ternie cmentarzy, parków. zieleńców, promenad czy bulwarów, plaż i miejsc postoju pojazdów.

 

Nie trzeba natomiast zakrywać ust i nosa będąc w lesie. Wyjątkiem jest na parking leśny.

 

Maseczek nie muszą nosić też duchowni sprawujący obrzędy religijne, pracownicy, którzy nie obsługują interesantów, czy żołnierze wykonujący zadania służbowe.

 

ZOBACZ: Urodziny w czasach kwarantanny. Policjanci dostarczyli 6-latce tort

 

Odkryć usta i nos należy w razie konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości lub by umożliwić kontakt z osobą głuchą lub głuchoniemą. Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są dzieci do 4. roku życia oraz osoby chore, dla których zakrywanie twarzy wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia.

 

Wciąż zamknięte pozostaną natomiast place zabaw.

zdr/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie