Domki i kontenery dla bezdomnych stanęły na Biskupiej Górce w Gdańsku

Polska
Domki i kontenery dla bezdomnych stanęły na Biskupiej Górce w Gdańsku
PAP/Adam Warżawa
Zakup domków i kontenerów sfinansowano z budżetu miasta. Przeznaczono na ten cel 646 tys. zł

Władze Gdańska sfinansowały zakup czterech domków i dziesięciu kontenerów przeznaczonych m.in. dla osób bezdomnych, które z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem objęci są kwarantanną. Miasto przeznaczyło na ten cel 646 tys. zł.

Kompleks składający się z cztery domków i dziesięciu kontenerów stanął na Biskupiej Górce w rejonie ul. Zielonogórskiej, na terenie Gdańskiego Ośrodka Sportu. Tymczasowe schronienie znajdą tam bezdomni, którzy z uwagi na możliwość zakażenia koronawirusem podlegają kwarantannie oraz osoby oczekujące na przyjęcie do noclegowni lub domu samotnej matki.

 

- Wszystkie obiekty mają charakter mieszkalny. Różnią się metrażem i dostosowaniem do pełnionej funkcji. Kilkuosobowe domki wyposażone są tak, by mogły w nich mieszkać np. potrzebujące mamy z dziećmi - powiadomiła Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

ZOBACZ: Darmowy transfer danych w aplikacji Polsat News w Plusie

 

Domki wyposażone są w piętrowe łóżka, prysznice, aneks kuchenny oraz toaletę.

 

Kontenery będą pełniły funkcję izolatek dla osób, które wymagają odosobnienia. Jeden z nich posłuży jako ambulatorium, gdzie wszystkim potrzebującym będzie udzielana podstawowa pomoc medyczna. Kolejny przeznaczony jest dekontaminacji. Bezdomni będą mogli tam odkazić ciało oraz przedmioty.

 

Łącznie we wszystkich obiektach będą mogły przebywać 32 osoby.

 

Zakup domków i kontenerów sfinansowano z budżetu miasta. Przeznaczono na ten cel 646 tys. zł.

 

Mieszkańcy miasta mają obawy

 

Mieszkańcy obawiają się, że osiedle nie będzie właściwie nadzorowane. Urzędnicy, chcąc uspokoić zaniepokojonych Gdańszczan zapewniają, że na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie obsługą obiektów oraz opieką nad bezdomnymi zajmie się Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań, a straż miejska i policja patrolują teren oraz okolicę.

 

ZOBACZ: Policjanci rozdali maseczki ochronne bezdomnym

 

- Działania monitorujące podopiecznych odbywać się będą zgodnie ze standardami pracy z osobami bezdomnymi oraz obowiązującymi w stanie epidemii przepisami o kwarantannie. W ich myśl służby mundurowe są zobligowane do kontroli osób poddanych izolacji. Kwarantanna odbywa się także we współpracy ze służbami sanitarnymi - wyjaśniła Joanna Bieganowska.

 

Zwróciła uwagę, że uruchomienie w Gdańsku specjalnego miejsca kwarantanny dla tych, którzy nie mają dachu nad głową wynika m.in. z zaleceń wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz rekomendacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie szczególnego nadzoru nad osobami bezdomnymi w czasie pandemii koronawirusa.

 

Władze Gdańska zapewniają, że kontenery znikną z boiska przy ul. Zielonogórskiej zaraz po ustaniu pandemii.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie