W niedzielę 545​ przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej od początku epidemii

Polska
W niedzielę 545​ przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej od początku epidemii
PAP/Adam Warżawa
W niedzielę odnotowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce.

Mamy 205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia. To największa dobowa liczba nowych zakażeń od początku epidemii. Zmarło kolejne 10 osób. Łącznie w Polsce mamy 9287 przypadków COVID-19. Z powodu koronawirusa zmarło 360 osób.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (56), wielkopolskiego (42), dolnośląskiego (30), śląskiego (26), łódzkiego (20), małopolskiego (8), zachodniopomorskiego (7), świętokrzyskiego (7), podkarpackiego (4), podlaskiego (3), pomorskiego (1) i opolskiego (1).

 

Łącznie w niedzielę potwierdzono 545 nowych przypadków. Dotychczas najwyższą liczbę zakażeń odnotowano 5 kwietnia. Koronawirusa potwierdzono wówczas u 475 osób. 

 

 

Resort poinformował również o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 63-letni mężczyzna z Krakowa, 76-letni mężczyzna z Raciborza, 88-letni mężczyzna i 81-letnia kobieta z Tychów, 87-letni mężczyzna z Poznania, 85-letni mężczyzna z Jarosławia, 53-letni mężczyzna i 79-letnia kobieta z Koszalina, 98-letni mężczyzna z Pruszkowa oraz 82-letnia kobieta z Kędzierzyna-Koźla. Wszystkie osoby - jak podało MZ - miały choroby współistniejące.

 

W niedzielę zmarło 13 osób. Najwięcej zgonów odnotowano 8 kwietnia. Zmarło wówczas 30 osób.

 

Wyzdrowiało 1040 osób

 

Wcześniej rano resort informował o 340 nowych przypadkach zakażeń. 

 

Nadzór epidemiologiczny sprawowany jest nad 17 tys. 436 pacjentami. Wyzdrowiało 1040 osób.

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 204 246 próbek - 195 163 z nich dało wynik negatywny, a 9083 pozytywny. W ciągu ostatniej doby zrobiono ponad 11,2 tys. testów.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe staje się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Wicepremier zdradza szczegóły

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe  złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne wejdą w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe będzie także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie