Adresy przebywających na kwarantannie trafiły do sieci

Polska
Adresy przebywających na kwarantannie trafiły do sieci
pixabay

Dane adresowe ok. 300 osób z powiatu gnieźnieńskiego, poddanych kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, zostały opublikowane w internecie. - Wszczęto dochodzenie w sprawie upublicznienia w danych osób – poinformował w niedzielę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

O wycieku danych poinformowały w niedzielę lokalne media. Jak podał portal gniezno.naszemiasto.pl, kilkustronicowa lista zawierająca ponad 300 adresów z terenu miasta, a także z gmin powiatu gnieźnieńskiego "krąży" w internecie od soboty.

 

Jak powiedział w niedzielę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, w związku z upublicznieniem listy, "wszczęte zostało już postępowanie w sprawie ochrony danych osobowych".

 

ZOBACZ: Szpital w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymał przyjęcia. Ponad 20 osób zakażonych

 

- Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi postępowanie w tej sprawie i wykonuje czynności zmierzające do ustalenia osoby, lub osób, które te dane umieściły w internecie – podkreślił.

 

Informacja telefoniczna od mieszkanki powiatu

 

Dodał, że postępowanie prowadzone jest w związku z przepisami karnymi ustawy o ochronie danych osobowych. Prokuratura nie ujawnia obecnie szczegółów postępowania.

 

Dyrektor gnieźnieńskiego sanepidu Anna Stejakowska cytowana w niedzielę przez portal gniezno.naszemiasto.pl podkreśliła, że w sobotę otrzymała informację telefoniczną od mieszkanki powiatu, która poinformowała, że w internecie „krąży lista z adresami osób będących na kwarantannie”. Dodała, że po analizie danych okazało się, że lista jest zgodna ze stanem faktycznym.

 

ZOBACZ: Koronawirus w ośrodku pomocy długoterminowej w Kaliszu. Kolejnych 37 zakażonych

 

Portal gniezno24.com podał z kolei, że po opublikowaniu listy z redakcją skontaktowała się jedna z osób objętych kwarantanną. „Nie ukrywa, iż ta sytuacja niepokoi ją tym bardziej, że w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o różnych negatywnych zachowaniach społeczeństwa względem nie tylko osób zakażonych i przebywających w domach, ale także właśnie objętych kwarantanną czy nawet personelu medycznego, pracującego z chorymi w szpitalach” - podano.

 

Spis okazał się aktualny

 

Podkreślono również, że "spis ten jest jak najbardziej aktualny, sporządzony w ciągu ostatniego tygodnia. Trudnym jest jednak ustalenie źródła wycieku z uwagi na ograniczoną pulę danych prezentowaną na listach. Według naszych nieoficjalnych informacji, spis ten musiał +opuścić+ jedną z instytucji działających na terenie Gniezna".

 

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział w niedzielę, że "na opublikowanej liście nie ma nazwisk, natomiast znajdują się adresy wielu osób". - Zajmujemy się ustaleniem skąd, jaką drogą i jak w ogóle doszło do skopiowania i przekazania tych danych osobom nieuprawnionym – dodał Borowiak.

 

ZOBACZ: Wakacje po epidemii? 60 proc. Polaków prawdopodobnie nie wyjedzie na urlop

 

W Wielkopolsce, według ostatnich danych, odnotowano do tej pory 978 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 50 osób zmarło, a 63 osoby wyzdrowiały.

 

W skali całego województwa objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 1 755 osób, zaś poddanych izolacji lub kwarantannie jest 13 708 osób. Hospitalizowanych jest ogółem 170 osób. 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie