Koronawirus w ośrodku pomocy długoterminowej w Kaliszu. Kolejnych 37 zakażonych

Polska
Koronawirus w ośrodku pomocy długoterminowej w Kaliszu. Kolejnych 37 zakażonych
PAP/Tytus Żmijewski

37 kolejnych pensjonariuszy Centrum opieki długoterminowej Salus zostało zakażonych koronawirusem – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

W sobotę do szpitala zakaźnego w Poznaniu przetransportowano dziewięciu ostatnich pensjonariuszy ośrodka opieki długoterminowej Salus w Kaliszu, zakażonych koronawirusem. Wcześniej wywieziono sześciu – brzmiał komunikat rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiego Tomasza Stube.

 

Niedzielne wyniki wykazały, że koronawirusem zakażonych jest kolejnych 37 podopiecznych Salusa na kaliskim Zagorzynku.

 

Wszystko zaczęło się w ubiegły czwartek po zdiagnozowaniu koronawirusa u jednej z pacjentek. W centrum zamknięto 70 pensjonariuszy i 17-osobową kadrę, których poddano kwarantannie. W Salusie przebywają pacjenci starsi, schorowani, niewstający z łóżek, wymagający przewijania, karmienia i bliskiego kontaktu.

 

ZOBACZ: Szpital w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymał przyjęcia. Ponad 20 osób zakażonych

 

- Od tamtego czasu pracujemy dosłownie całą dobę. Brakuje nam sił, jesteśmy osłabieni, jest nas za mało – mówiła wówczas dyrektor ośrodka Ewa Goździewicz.

 

Dodała, że wszyscy pracownicy centrum także zostali zakażeni.

 

W środę wojewoda wielkopolski podjął działania w celu zabezpieczenia opieki medycznej i pielęgnacyjnej dla podopiecznych ośrodka opiekuńczego.

 

W sobotę zakażonych pacjentów wywieziono do szpitala w Poznaniu, a do pracy w Salusie wojewoda skierował 17 pielęgniarek oraz pięciu opiekunów.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie