Wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Znamy termin

Polska
Wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Znamy termin
Pixabay/whitesession

Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia - poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz wskazał na dodatkowe zalecenia o szczepieniu, np. przeciwko pneumokokom i grypie.

- Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych - oświadczył rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej. Dodał, że szczegółowe informacje są zawarte w zaleceniu opublikowanym w piątek na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia (Komunikat w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19), które zacznie obowiązywać od soboty 18 kwietnia.

 

Szczepienia na oddziałach noworodkowych

 

Wznowione mają być w szczególności: szczepienia na oddziałach noworodkowych - szczepienia obowiązkowe, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia oraz szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne.

 

Wznowione mają być też szczepienia poekspozycyjne przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku. Realizowane mają być też inne szczepienia ochronne, których konieczność podania lub dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego.

 

ZOBACZ: Tysiące Polaków regularnie unikają szczepień. Dane GIS

 

MZ i GIS rekomendują ponadto upowszechnianie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia i przewlekle chorych. Przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają bowiem zachorowaniom na zapalenie płuc. Rekomendowane jest także szczepienie przeciwko krztuścowi kobiet w ciąży.

 

WIDEO: konferencja Ministerstwa Zdrowia 

Według rzecznika ministerstwa zdrowia powrót do obowiązkowych szczepień, może też uchronić przed kolejnymi chorobami, bo - jak zauważył - COVID-19 "nie jest dzisiaj jedyną chorobą".

 

Szczególne zasady bezpieczeństwa

 

W komunikacie resortu zdrowia o wznowieniu obowiązkowych szczepień poinformowano, że zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w czasie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2 obejmują m.in. stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli m.in. używanie przez personel maseczek na usta i nos oraz rękawiczek jednorazowych.

 

Personel medyczny musi zachować wszelkie zasady dotyczące zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu. Chodzi nie tylko o higienę rąk i przyjmowanie w odzieży roboczej lub ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, ale także np. o dezynfekcję powierzchni, z którymi styka się pacjent, takimi jak kozetka czy stół do badania niemowląt.

 

Resort wyjaśnia też, że szczepienia należy wykonywać w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji.

 

ZOBACZ: Dlaczego rodzice nie szczepią swoich dzieci? "Kilka mechanizmów psychologicznych"

 

Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.

 

W razie braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny odbywać się w godzinach porannych (w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni), przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.

 

Kiedy nie można szczepić?

 

Ministerstwo zaleca włączenie teleporady medycznej na etapie wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia. W trakcie ustalania terminu szczepienia należy poinformować opiekuna lub rodzica, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji. Personel medyczny ma przeprowadzić wywiad dotyczący stanu zdrowia pozostałych domowników.

 

Ministerstwo wskazuje, że należy odroczyć szczepienia, jeżeli w domu znajduje się osoba: z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, kwarantannowana lub poddana izolacji w warunkach domowych.

 

ZOBACZ: Lekarz kwestionował kalendarz szczepień. Sąd wymierzył mu karę

 

Szczepienie można przeprowadzić, jeżeli nie ma epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i u jego opiekunów lub innych domowników. Chodzi np. o sytuację powrotu w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontaktu w czasie ostatnich dwóch tygodni z osobą zakażoną, chorą na COVID-19 lub przebywającą na kwarantannie.

 

Szczepienie można przeprowadzić, gdy zarówno dziecko, jak i rodzic lub opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji typu gorączka, kaszel, duszność czy biegunka, które mogłyby wskazywać na COVID-19.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie