Tysiące Polaków regularnie unikają szczepień. Dane GIS

Polska
Tysiące Polaków regularnie unikają szczepień. Dane GIS
Pixabay/Myriams-Fotos
DGP zwraca uwagę, że polscy antyszczepionkowcy należą do najbardziej zagorzałych i najlepiej zorganizowanych

Niemal 70 proc. odmawiających szczepienia robi to nie po raz pierwszy - wynika z badania GIS, na które powołuje się czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Unika ich w sumie ponad 44 tys. osób.

Jak przypomina "DGP", Główny Inspektorat Sanitarny postanowił sprawdzić, jaką liczbę wśród uchylających się od szczepień stanowią osoby, które takie zachowanie powtarzają regularnie, np. z pobudek ideologicznych czy braku zaufania. "Okazało się, że to 67 proc. wszystkich odmów. Jak przekonuje Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego, to 0,4 proc. wszystkich objętych obowiązkiem" - czytamy.

 

ZOBACZ: Dlaczego rodzice nie szczepią swoich dzieci? "Kilka mechanizmów psychologicznych"

 

Dziennik zwraca uwagę, że polscy antyszczepionkowcy należą do najbardziej zagorzałych i najlepiej zorganizowanych. "Powstają strony, na których doradzają sobie prawnie. Obracają się w ramach mediów społecznościowych w dość hermetycznym środowisku" – mówi Krzysztof Klimiuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził pogłębione badania na temat powodów, jakimi się kierują.

 

ZOBACZ: Lekarz kwestionował kalendarz szczepień. Sąd wymierzył mu karę

 

Jak podaje gazeta, najgorzej jest w woj. śląskim, gdzie w ub.r. doliczono się niemal 7 tys. osób regularnie odmawiających szczepień. "Na drugim miejscu jest woj. pomorskie z liczbą ponad 5,2 tys. zatwardziałych przeciwników, a na trzecim Wielkopolska – ponad 4,7 tys. Najbardziej zdyscyplinowani są mieszkańcy Mazowsza – tutaj jedynie osiem osób z nieszczepiących się można zaliczyć do tej grupy" - czytamy w artykule.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie