Nowy sondaż prezydencki. Rekordowe poparcie dla Andrzeja Dudy

Polska
Nowy sondaż prezydencki. Rekordowe poparcie dla Andrzeja Dudy
KPRP/Jakub Szymczyk
Udział w wyborach deklarowało 36 proc. badanych

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się 19 kwietnia, urzędujący prezydent wygrałby je w pierwszej turze, uzyskując rekordowy poziom poparcia. Zacięta walka o drugie miejsce na podium - wynika z najnowszego sondażu przedwyborczego.

Z badania pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Andrzeja Duda otrzymałby 59 proc. głosów - o 6 punktów procentowych więcej niż w badaniu przeprowadzonym tydzień wcześniej.

 

Czterech kandydatów z podobnym poparciem 

 

O drugie miejsce mogłoby powalczyć czterech kandydatów uzyskując bardzo zbliżone wyniki. Tuż za Dudą w rankingu uplasowałby się Władysław Kosiniak-Kamysz z 10 procentowym poparciem badanych (spadek o 3 proc. w stosunku do poprzedniego sondażu), za nim Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą zagłosowałoby 9 procent respondentów (2-procentowy spadek), a na kolejnych miejscach uplasowaliby się Krzysztof Bosak (wzrost o 1 procent) i Szymon Hołownia (1-procentowy spadek poparcia), którzy mogą liczyć na głosy 8 procent uczestników sondażu.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia z największym poparciem. Wyprzedził prezydenta i premiera

 

Na Roberta Biedronia zagłosowałoby 5 procent ankietowanych, zaś na Marka Jakubiaka 1 procent.

 

Wyższa frekwencja

 

Z badania wynika, że znacząco wzrosłaby frekwencja w wyborach. "O ile tydzień temu udział w wyborach deklarowało 29 proc. badanych, to obecnie wskaźnik ten wynosi 36 proc." - czytamy na portalu wpolityce.pl.

ZOBACZ: Hołownia zainicjował akcję "Uwolnić Wybory". Zachęca do pisania wniosków

 

Badanie zrealizowano metodą CAWI w dniach od 10 do 13 kwietnia 2020 roku. Zostało ono przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1060 Polaków.  

emi/grz/ wPolityce.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie