Hołownia zainicjował akcję "Uwolnić Wybory". Zachęca do pisania wniosków

Polska
Hołownia zainicjował akcję "Uwolnić Wybory". Zachęca do pisania wniosków
PAP/Marcin Obara

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia zainicjował w czwartek akcję "Uwolnić Wybory", w której zachęca obywateli, by wysłali wnioski do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Ma to pozwolić m.in. na przełożenie, zgodnie z konstytucją, terminu wyborów.

Hołownia zainicjował akcję w czwartek podczas konferencji prasowej przed Sejmem. Zapowiedział, że jeszcze w czwartek złoży obywatelski wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie w Polsce - zgodnie z konstytucją - stanu klęski żywiołowej, ze względu na epidemię koronawirusa. Do takiego samego działania zachęca wszystkich obywateli, którym "droga jest konstytucja i porządek w państwie".

 

Formularz stosownego wniosku zamieścił na swojej stronie internetowej holownia2020.pl w zakładce "Uwolnić Wybory".

 

 

- Dzisiaj siedząc w domach nie możemy wyjść na ulice, z troski o najbliższych nie powinniśmy wychodzić, ale skoro jesteśmy w sieci (internetowej - red.) możemy zabrać głos tak, jak to jest dostępne - mówił Holowania. Podkreślił, że wysłanie wniosku pokaże władzy, że wprowadzanie kolejnych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa nie może być czynione w imieniu obywateli, bo część z tych ograniczeń jest nielegalna. Wymienił: zakaz poruszania się na terytorium kraju w oparciu o przepisy "ustawy zakaźnej", a także ograniczenie "wolności i praktyk religijnych".

 

"Musi zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej"

 

W jego ocenie takie ograniczenia można wprowadzać "tylko i wyłącznie w oparciu o konstytucję", i zawarte w niej regulacje dot. stanów nadzwyczajnych. - My, obywatele, nie chcemy dzisiaj podlegać radosnej twórczości prezesa Rady Ministrów (...). Jeżeli chcemy poznać konkretny plan ograniczenia naszych wolności zapisanych w konstytucji, wiedzieć ile one potrwają, żeby w tym wszystkim był jakiś system i porządek, musi w Polsce wprowadzony zostać stan klęski żywiołowej - mówił, zachęcając do wysyłania wniosków obywatelskich w tej sprawie.

 

ZOBACZ: "Senat zrobi wszystko, by zablokować wybory 10 maja". Wspólna konkluzja po spotkaniu opozycji

 

Podkreślił, że konstytucja pozwala obywatelom kierować skargi, petycje i wnioski do organów administracji publicznej, a kodeks postepowania administracyjnego pozwala robić to "w celu wzmocnienia praworządności".

 

 

- Możemy dać głos i zachęcam do tego, żebyśmy dzisiaj wyraźnie ten głos dali. Złóżmy te wnioski do premiera, niech on usłyszy nasz głos. Niech wreszcie nie będzie to tylko i wyłącznie wymachiwanie pięścią przed telewizorem i komentowanie na Facebooku, że oto kiedy my gasimy pożar naszego domu, oni (władza - red.) kradną nam w tym momencie rodowe srebra - wynoszą to, co mamy najcenniejsze, bo myślą, że jak dadzą nam postojowe na trzy miesiące, to zgodzimy się na to, że ukradną nam dzisiaj demokrację - mówił kandydat na prezydenta.

 

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie zarządza marszałek Sejmu. Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie