Już prawie 3,5 miliona osób skontrolowanych w związku z kwarantanną

Polska
Już prawie 3,5 miliona osób skontrolowanych w związku z kwarantanną
PAP/Artur Reszko

Policja sprawdziła już ponad 3,4 miliona osób poddanych kwarantannie - ostatniej doby ponad 112 tys. - poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że policjanci będą również w miarę możliwości rozdawać maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym oraz informować o nakazie zakrywania ust i nos.

Jak zaznaczył w piątek rzecznik KGP, ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 112 tys. osób poddanych kwarantannie; od początku epidemii to już ponad 3,4 mln kontroli.

 

- Ostatniej doby tylko w ok. 220 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny. W ok. 30 przypadkach zwrócono się do nas o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp. - poinformował Ciarka.

 

"Nie chcemy mieć powodów do karania"

 

Przypomniał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, skierowanych jest ok. 25 tys. funkcjonariuszy - głównie policjantów wspieranych przez straż miejską i żołnierzy. Rzecznik KGP podkreślił, że tym służbom policja dziękuje za wsparcie.

 

ZOBACZ: Robił zakupy podczas kwarantanny. Zapłaci 10 tys. zł kary

 

- Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Wczoraj rozdając maseczki informowaliśmy obywateli o nowym obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wiele razy udowadnialiśmy, że potrafimy być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie może zarażać inne osoby - zaznaczył Ciarka.

 

Poinformował też, że nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami. "Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsadek i odpowiedzialność - zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra" - przekazał.

 

Ponad 100 policjantów zakażonych koronawirusem

 

Dodał, że policjanci skontrolowali również ponad 100 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. - Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień - przekazał rzecznik KGP.

 

ZOBACZ: "Idę do chorej teściowej" - najczęstszy wykręt łamiących kwarantannę na Śląsku

 

Podał również, że ponad 100 policjantów jest zakażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 1900 było lub jest jeszcze na kwarantannie. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki - przypomniał Ciarka.

 

Dodał, że policjanci będą również w miarę możliwości rozdawać maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym oraz informować o nowym nakazie zakrywania ust i nosa.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie