"Odmrażanie" gospodarki. Sasin: zmiana limitów w sklepach i otwarcie terenów zielonych

Polska
"Odmrażanie" gospodarki. Sasin: zmiana limitów w sklepach i otwarcie terenów zielonych
Polsat News
Wicepremier Jacek Sasin

- Od najbliższego poniedziałku możemy się spodziewać otwarcia lasów, skwerów, terenów zielonych, bulwarów, czyli miejsc, gdzie moglibyśmy zażywać aktywności na świeżym powietrzu - powiedział wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, druga prawdopodobna zmiana będzie dotyczyła limitu osób w sklepach. Dziś premier ogłosi plan "odmrożenia" gospodarki.

O szczegóły był pytany w radiu RMF FM wicepremier Jacek Sasin. - Decyzje ostateczne nie zapadły. Będą zapadały dzisiaj i dzisiaj będą komunikowane  - powiedział.

 

Limit osób w sklepach i kościołach

 

- Od najbliższego poniedziałku możemy się spodziewać otwarcia lasów, skwerów, terenów zielonych, bulwarów czyli miejsc, gdzie moglibyśmy zażywać aktywności na świeżym powietrzu - mówił Sasin.

 

ZOBACZ: W czwartek ważna informacja rządu ws. obostrzeń. Nieoficjalnie: kolejne zmiany w sklepach

 

Wicepremier dodał, że druga najbardziej prawdopodobna zmiana będzie dotyczyła limitu osób w sklepach, która może być uzależniona nie od liczby kas, a od powierzchni sklepów. - Jest prawdopodobne, że te same zasady będą dotyczyły również kościołów i miejsc kultu religijnego - powiedział. 

 

Pytany o apel abp. Stanisława Gądeckiego do premiera, który w liście napisał, że limit wiernych mógłby być uzależniony od metrażu kościoła (jedna osoba na 9 metrów kwadratowych) powiedział, że wczorajsze rozmowy dotyczyły raczej limitu jednego wiernego na 15 metrów kwadratowych. 

 

Kiedy otwarcie szkół i salonów fryzjerskich?

 

Sasin dodał, że salony fryzjerskie i kosmetyczne prawdopodobnie będą otwarte nie wcześniej niż od 27 kwietnia. 

 

Wicepremier pytany, kiedy dzieci wrócą do szkół odparł: "na razie nie. Na razie tego nie dyskutowaliśmy". - Szkoły to jednak bardzo duże zbiorowiska osób. To jest w tej chwili zbyt ryzykowne - dodał.

 

Odnosząc się do zakazu imprez masowych stwierdził, że to pewnie jedno z ostatnich ograniczeń, które będą znoszone. 

 

Obowiązujące ograniczenia

 

Zgodnie z obecnymi przepisami, w związku z epidemią koronawirusa, sklepy w galeriach handlowych - za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek - są zamknięte. W sklepach, na targach i na poczcie obowiązują ograniczenia liczby klientów. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe zasłanianie twarzy. Znamy szczegóły projektu

 

Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże. 

 

Zamknięte są szkoły i uczelnie, a w kościołach może przebywać nie więcej niż pięciu wiernych.

pgo/luq/ RMF FM, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie