W czwartek ważna informacja rządu ws. obostrzeń. Nieoficjalnie: kolejne zmiany w sklepach

Polska
W czwartek ważna informacja rządu ws. obostrzeń. Nieoficjalnie: kolejne zmiany w sklepach
Pixabay/jarmoluk
Jako pierwsze mają się zmienić restrykcje dotyczące sklepów

- Jutro przedstawimy szczegółowy plan dotyczący zarówno najbliższego tygodnia jak i zarysujemy nasze kolejne propozycje dotyczące faz zmiany w obostrzeniach do połowy maja - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Według nieoficjalnych informacji, jako pierwsze będą poluzowane ograniczenia dotyczące sklepów, a dzieci prawdopodobnie nie wrócą do szkół 27 kwietnia.

Od poniedziałku mają zmienić się obostrzenia dotyczące sklepów - podaje nieoficjalnie radio RMF FM, powołując się na źródła w rządzie. Obecnie do sklepu może wejść trzy razy więcej osób niż jest kas. Według nowych zasad, liczba klientów ma być uzależniona od powierzchni sklepu. 

 

Najprawdopodobniej będzie trzeba jeszcze zaczekać na otwarcie sklepów odzieżowych, zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Te prawdopodobnie ruszą tydzień później - 27 kwietnia. 

 

"Odmrażanie" codzienności

 

W poniedziałek mają zostać otwarte parki i lasy. Będzie jednak trzeba zachować dwumetrowy odstęp oraz zakrywać usta i nos. 

 

Jak podaje nieoficjalnie radio RMF FM, dzieci najprawdopodobniej nie wrócą do szkół 26 kwietnia. Zamknięcie placówek oświatowych ma być po raz kolejny wydłużone, co najmniej o tydzień. W tym czasie wydłużony ma zostać także zasiłek na opiekę nad dziećmi.

 

ZOBACZ: "Zakaz wchodzenia do lasu nie ma podstawy prawnej. W świetle ustaw choroba to nie powód"

 

Na uczelnie na razie nie wrócą też studenci. Według specustawy dotyczącej koronawirusa, którą dziś zajmuje się Senat, kolokwia, egzaminy a także obrony prac magisterskich będą mogły być przeprowadzone przez internet. 

 

WIDEO: fragment konferencji premiera Mateusza Morawieckiego 

"Ten tydzień będzie decydujący"

 

We wtorek w "Gościu Wydarzeń" wicepremier Jacek Sasin podkreślał, że intencją rządu jest nie tylko odmrażanie gospodarki, ale też "odmrażanie codziennego życia". Wskazał jednak, że ważne jest zachowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa.

 

- Dlatego od czwartku wprowadzony zostanie nakaz zasłaniania ust i nosa - mówił Sasin, dodając, że ten tydzień "będzie decydujący", a rząd poinformuje jakie ograniczenia zostaną zdjęte.

 

ZOBACZ: Sasin: głosowanie korespondencyjne jest całkowicie bezpieczne

 

- To może dotyczyć korzystania z terenów zielonych, lasów, może dotyczyć handlu, otwarcia części sklepów w galeriach handlowych np. odzieżowych oraz punktów usługowych. Nie można przedłużać tych restrykcji w nieskończoność - mówił Sasin.

 

Obowiązujące ograniczenia

 

Zgodnie z obecnymi przepisami, w związku z epidemią koronawirusa, sklepy w galeriach handlowych - za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek - są zamknięte. W sklepach, na targach i na poczcie obowiązują ograniczenia liczby klientów. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.

 

Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże. 

pgo/luq/ polsatnews.pl, RMF FM, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie