Szumowski podał datę "odmrażania gospodarki"

Polska
Szumowski podał datę "odmrażania gospodarki"
PAP/Radek Pietruszka

- Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednocześnie podkreślił, że izolacja jest skuteczna i gdyby nie ona, liczba chorych byłaby znacznie wyższa.

- Będziemy powoli od 19 (kwietnia) odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji - powiedział minister w rozmowie z RMF FM. Jednocześnie podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i "gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych".

 

Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 6674 osób, z których zmarły 232 osoby. W niedzielę resort zdrowia poinformował o 318 nowych przypadkach zakażenia SARS-coV-2. Zmarły kolejne 24 osoby.

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych rząd przedstawi plan powrotu do "nowej rzeczywistości gospodarczej". Zaznaczył, że będzie to plan "bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych".

 

Najpierw sklepy i fryzjerzy

 

Według nieoficjalnych informacji RMF24, najpierw zmienić ma się limit osób, które mogą wejść do sklepu, dostęp do galerii handlowych ma być rozszerzony, a zakłady fryzjerskie mają być otwierane.

 

Obecne obostrzenia dotyczące limitu osób w sklepach mówią, że może być tam trzy razy więcej klientów niż kas. Według nieoficjalnych informacji RMF FM obostrzenie to ma się zmienić i limit osób w sklepie będzie uzależniony od powierzchni, a nie od liczby kas.


Zmienić się mają również restrykcje dotyczące galerii handlowych. Tam zostaną otwarte sklepy z odzieżą z limitem osób, które będą mogły do nich wchodzić. Dodatkowo klienci będą musieli mieć maseczki i rękawiczki - wynika z ustaleń RMF FM. 

 

Otwarte mają zostać także zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, również z ograniczeniem liczby klientów.

 

Te placówki mają być otwierane, gdzie uda się zapewnić 2 metry odległości między klientami.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie