Prezydent powołał nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Polska
Prezydent powołał nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego
Twitter.com/PremierRP
Wojciech Murdzek dotychczas był wiceministrem rozwoju

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Należący do Porozumienia polityk zastąpił na tym stanowisku Jarosława Gowina, który podał się do dymisji.

W środę rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. 9 kwietnia prezydent odwołał z tego stanowiska Jarosława Gowina, który kilka dni wcześniej poinformował, że podaje się do dymisji. 

 

O powołaniu nowego ministra poinformowała Kancelaria Premiera.

 

Do wpisu dołączono również zdjęcie z uroczystości wręczenia powołania w Pałacu Prezydenckim. Zarówno prezydent, jak i nowy minister nauki mieli na sobie maseczki ochronne. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem od czwartku we wszystkich miejscach publicznych obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

 

WIDEO: Powołanie Wojciecha Murdzka na ministra nauki i szkolnictwa wyższego

  

Starosta, prezydent miasta, poseł

 

Murdzek urodził się 13 grudnia 1957 r. w Świdnicy. W 1981 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni, w 1988 r., ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 r. - studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. 

 

W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. – radny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 - starosta Powiatu Świdnickiego.  A od 2002 do 2014, przez trzy kadencje, sprawował urząd prezydenta Świdnicy. W latach 2014-2015 - radny Rady Powiatu Świdnickiego. 

 

ZOBACZ: Gowin: czeka nas z Kaczyńskim poważna rozmowa

 

W 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. - Samorządowego Oskara - nagrodę im. Grzegorza Palki. W tym samym roku Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego oraz Dolnośląskie Gryfy - Nagrodę Gospodarczą. Kolejno w latach 2012, 2013, 2014 otrzymywał Złote godło QI, Perła QI, a w 2009 r. - Dolnośląski Klucz Sukcesu.

 

Zaangażowany w działalność społeczną

 

Aktywnie zaangażowany w działalność społeczną. Od 1984 r. w Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "Ut unum sint", od 1990 r. jako jej prezes. Wspiera też m.in. Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej".

 

W latach 2001-2007 był Prezesem Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, które współzakładał. 

 

ZOBACZ: Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jest wniosek do prezydenta

 

W latach 2008-2015 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Invest–Park Development.

 

Wojciecha Murdzek w październiku 2019 r. został wybrany do Sejmu IX kadencji z listy PiS w Wałbrzychu. Od 2015 do 2019 r., również z listy PiS, był posłem VIII kadencji. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju; finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. 

 

Dotychczas był wiceministrem rozwoju.

 

Jest żonaty, ma córkę i syna.

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie