Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jest wniosek do prezydenta

Polska
Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jest wniosek do prezydenta
gov.pl
Inżynier elektronik, wieloletni prezydent Świdnicy, poseł z listy PiS na Sejm VIII i IX kadencji. Działacz partii Porozumienie.  

- W czwartek o godz. 11.15 prezydent Andrzej Duda powoła Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - poinformował w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Należący do Porozumienia polityk ma zastąpić na tym stanowisku Jarosława Gowina, który podał się do dymisji.

- Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - poinformował wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller. 

 

Prezydent miasta, poseł, wiceminister rozwoju

 

Murdzek urodził się 13 grudnia 1957 r. w Świdnicy. W 1981 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni, w 1988 r., ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 r. - studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. 

 

W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. – radny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 - starosta Powiatu Świdnickiego.  A od 2002 do 2014, przez trzy kadencje, sprawował urząd prezydenta Świdnicy. W latach 2014-2015 - radny Rady Powiatu Świdnickiego. 

 

ZOBACZ: Gowin: czeka nas z Kaczyńskim poważna rozmowa

 

W 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. - Samorządowego Oskara - nagrodę im. Grzegorza Palki. W tym samym roku Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego oraz Dolnośląskie Gryfy - Nagrodę Gospodarczą. Kolejno w latach 2012, 2013, 2014 otrzymywał Złote godło QI, Perła QI, a w 2009 r. - Dolnośląski Klucz Sukcesu.

 

Aktywnie zaangażowany w działalność społeczną. Od 1984 r. w Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "Ut unum sint", od 1990 r. jako jej prezes. Wspiera też m.in. Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej".

 

W latach 2001-2007 był Prezesem Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, które współzakładał. 

 

W latach 2008-2015 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Invest–Park Development.

 

Wojciecha Murdzek w październiku 2019 r. został wybrany do Sejmu IX kadencji z listy PiS w Wałbrzychu. Od 2015 do 2019 r., również z listy PiS, był posłem VIII kadencji. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju; finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. 

 

Dotychczas był wiceministrem rozwoju.

 

Jest żonaty, ma córkę i syna.

 

Gowin podał się do dymisji

 

6 kwietnia Gowin oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował Emilewicz.

 

9 kwietnia w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał minister rozwoju Jadwigę Emilewicz na funkcję wicepremiera. Prezydent odwołał też Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

ZOBACZ: Gowin: nie da się do 10 maja dobrze przygotować głosowania korespondencyjnego

 

"Służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jako wicepremier i minister to największy obowiązek i zaszczyt. Od dziś kontynuuję równie intensywną pracę jako poseł. Musimy razem wyrwać Polskę z otchłani epidemii i załamania gospodarczego" - napisał wówczas szef Porozumienia na swoim profilu na Twitterze.

 

Powodem podania się do dymisji przez Gowina było jego przekonanie, że wybory prezydenckie - ze względu na zagrożenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce - nie powinny odbyć się 10 maja oraz odrzucenie przez PiS jego propozycji, aby wprowadzić trzymiesięczne vacatio legis w przypadku ustawy autorstwa PiS poświęconej wyborom prezydenckim. Według Gowina, takie vacatio legis ustawy, która przewiduje, że głosowanie w najbliższych wyborach prezydenckich będzie wyłącznie korespondencyjne, rozstrzygnęłoby o przełożeniu wyborów poza obecny termin.

pgo/ polstanews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie