Prawie 190 nowych zakażeń koronawirusem. Kolejne ofiary

Polska
Prawie 190 nowych zakażeń koronawirusem. Kolejne ofiary
PAP/Grzegorz Michałowski
W sumie w Polsce odnotowano 7771 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 292 osoby zmarły

Mamy 189 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Zmarło także kolejne sześć osób. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 7771, a ofiar do 292.

Nowe potwierdzone przypadki pochodzą kolejno z województw: śląskiego (62), wielkopolskiego (43), dolnośląskiego (19), podlaskiego (14), małopolskiego (10), opolskiego (9), lubelskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), zachodniopomorskiego (6), świętokrzyskiego (3), pomorskiego (2), podkarpackiego (2), lubuskiego (2).

 

Ofiary śmiertelne, o których poinformował resort zdrowia dotyczą: 89-letniej kobiety (miejsce zgonu – Starachowice), 87-letniego mężczyzny (Wysokie Mazowieckie), 50-letniej kobiety (Jarosław), 62-letniej kobiety (Racibórz), 72-letniego mężczyzny (Gdańsk), 72-letniej kobiety (Tychy). Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

 

W sumie w Polsce odnotowano 7771 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 292 osoby zmarły.

 

 

WIDEO: Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz o nowych przypadkach zakażenia

  

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 15 kwietnia było 2607 osób, a wyzdrowiały 774 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 142 tys. 220 osób, a 25 tys. 923 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w czwartek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Wielkopolskie: 43 nowe przypadki zakażenia, w tym u dwójki dzieci

 

W Wielkopolsce potwierdzono 43 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do tej pory w regionie zarażenie koronawirusem zdiagnozowano u 828 osób - poinformował w czwartek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 12 mieszkańców powiatu kaliskiego, w tym u dwójki dzieci przebywających w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Kto i kiedy musi nosić maseczkę? Wyjaśniamy

 

Osiem przypadków zakażenia potwierdzono u mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego w wieku od 44 do 54 lat. Wszyscy przebywają w izolacji domowej. Zakażenie koronawirusem potwierdzono również u sześciorga mieszkańców powiatu krotoszyńskiego.

 

Po trzy przypadki zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w powiatach poznańskim i czarnkowsko-trzcianeckim. Pojedyncze przypadki zakażenia potwierdzono u mieszkańców powiatów: rawickiego, ostrowskiego, kościańskiego, tureckiego, słupeckiego i leszczyńskiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 828 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 43 osoby zmarły.

 

Śląskie: dwie kolejne ofiary koronawirusa 

 

Dwie kolejne osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zmarły w woj. śląskim: w szpitalach w Tychach i Raciborzu – podał w czwartek rano wojewódzki sanepid. Łączna liczba zmarłych w regionie sięgnęła 45. Sanepid poinformował też o 62 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia.

 

W środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach informowała o śmierci – w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie sześciu osób. W czwartek rano podała, że zmarły kolejne dwie osoby: w szpitalu w Tychach 72-letnia kobieta z Lublińca, a w szpitalu w Raciborzu kobieta w wieku 62 lat z pow. lublinieckiego.

 

ZOBACZ: Uciekła z domu, by dotrzeć do szpitala, w którym jej pan umierał na COVID-19

 

Jak wynika ze czwartkowych porannych danych katowickiej WSSE, w kwarantannie domowej przebywa obecnie w woj. śląskim 4 456 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostają 7 074 osoby. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest 269 osób; wyzdrowiało dotąd 45 osób.

 

Liczba próbek zbadanych dotąd łącznie dla woj. śląskiego to 13 165; wobec danych przekazywanych w środę po południu wzrosła ona o 835. Na czwartkowy poranek laboratoryjnie potwierdzono w całym regionie 1050 przypadków zakażenia koronawirusem – o 62 więcej, niż podawano w środowym raporcie popołudniowym. 

 

12 nowych przypadków w woj. kujawsko-pomorskim

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w czwartek rano rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowało dotąd 367 osób, 12 zmarło, a 21 wyzdrowiało.

 

Kolejni zakażeni to: trzy osoby z Bydgoszczy, dwie z Torunia, jedna z Grudziądza, cztery z powiatu nakielskiego i po jednej z powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

 

Łącznie w województwie stwierdzono do tej pory koronawirusa u 367 osób; 21 wyzdrowiało, a zmarło 12.

 

Jednocześnie rzecznik wojewody poinformował, że wcześniej cztery osoby zostały zdublowane w statystykach zakażeń, dlatego łączna ich liczba od początku epidemii wynosi w regionie 367, a nie 371.

 

Małopolskie: 10 nowych przypadków, jedna osoba wyzdrowiała

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejnych dziesięć przypadków zakażenia koronawirusem; jedna osoba wyzdrowiała - podało w czwartek rano biuro prasowe wojewody.

 

ZOBACZ: Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe. Jak prawidłowo to robić?

 

Ozdrowieńcem z Małopolski o którym poinformowało biuro prasowe, jest młody mężczyzna z powiatu krakowskiego, który przebywał w izolacji.

 

Z kolei u dziesięciu innych osób badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W tej grupie jest siedem kobiet i trzech mężczyzn, w wieku od 11 do 57 lat. Trzy osoby pochodzą z Krakowa, trzy z powiatu tarnowskiego, dwie z pow. brzeskiego i dwie z pow. bocheńskiego. Tylko jeden chory jest hospitalizowany, pozostali przebywają w izolacji.

 

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 571 osób.

 

Druga ofiara koronawirusa w Pomorskiem

 

Pomorski sanepid poinformował w czwartek, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarł 72-letni mieszkaniec powiatu puckiego. Miał choroby współistniejące. Mężczyzna był pacjentem 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, który na czas epidemii został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny.

 

Jednocześnie poinformowano, że badania wykazały obecność wirusa SARS-CoV-2 u kobiety w średnim wieku z powiatu chojnickiego, a także mężczyzny w średnim wieku z powiatu starogardzkiego, który po powrocie z zagranicy został objęty kwarantanną.

 

Są to pierwsze zachorowania w tych częściach Pomorza.

 

W regionie na COVID-19 zachorowało do tej pory 181 osób; 21 wyzdrowiało. Z informacji podanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika, że najwięcej zachorowań potwierdzono w Gdańsku – 59; w powiecie wejherowskim – 42; w Gdyni – 26; w powiecie gdańskim – 18. W pięciu powiatach – lęborskim, bytowskim, człuchowskim, malborskim i sztumskim – nie zanotowano dotąd żadnego zakażenia koronawirusem. 

 

Ponad 220 przypadków w Zachodniopomorskiem

 

Sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u osób z Zachodniopomorskiego - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu. Łącznie w regionie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 223 osób, dwie osoby zmarły.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Trzy osoby, u których wykryto zakażenie koronawirusem, to mieszkańcy powiatu świdwińskiego: dwóch starszych mężczyzn i kobieta w średnim wieku - poinformowała w czwartek rano rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Małgorzata Kapłan.

 

Pozostałe osoby to młody mężczyzna z powiatu goleniowskiego, kobieta w średnim wieku z powiatu łobeskiego i młoda kobieta z powiatu koszalińskiego.

 

25 ofiar koronawirusa w woj. dolnośląskim

 

O 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowały w czwartek służby wojewody dolnośląskiego.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, górowskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego i trzebnickiego" - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

W regionie zanotowano dotąd 783 przypadki zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 25 pacjentów zmarło. Wyzdrowiało 46 osób. 

 

Trzecia ofiara koronawirusa w Podlaskiem 

 

W województwie podlaskim został potwierdzony trzeci przypadek śmierci osoby zakażonej koronawirusem; to 87-letni mężczyzna – poinformował w czwartek rano urząd wojewódzki w Białymstoku. W regionie odnotowano 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

 

Jak informuje podlaski inspektor sanitarny w czwartkowym komunikacie, zmarły 87-latek przebywał w izolacji domowej. "Jego stan uległ nagłemu pogorszeniu. Miał choroby współistniejące" - podano w komunikacie.

 

Wojewoda podlaski i wojewódzki inspektor sanitarny we wspólnym komunikacie poinformowali też o 14 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wszystkie osoby przebywają w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: 2569 nowych zgonów na Covid-19. Kolejna tragiczna doba w USA

 

Nowe przypadki dotyczą dwóch osób z powiatu wysokomazowieckiego (starszy mężczyzna i starsza kobieta), pięciu osób z powiatu bielskiego (kobieta w sile wieku i młoda kobieta) oraz siedmiu osób z powiatu zambrowskiego (mężczyźni w sile wieku, starszy mężczyzna i młoda kobieta).

 

W sumie w Podlaskiem są 273 przypadki zakażenia koronawirusem. 26 osób wyzdrowiało; trzy osoby zmarły.

 

Według danych urzędu wojewódzkiego ze środy w regionie hospitalizowane z podejrzeniem koronawirusa są 72 osoby, 3 tys. 536 jest na kwarantannie, a 236 pod nadzorem epidemiologicznym. Do badań pobrano dotąd 6 tys. 516 próbek.

 

Podkarpackie: dwóch zakażonych mężczyzn w sile wieku

 

O dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformował w czwartek rano podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor. W sumie w regionie patogen SARS-CoV-2 zdiagnozowano do tej pory u 245 osób.

 

Dwa nowe potwierdzone przypadki zakażenia wirusem wykryto u dwóch mężczyzn w sile wieku z powiatu stalowowolskiego.

 

Podkarpacki inspektor sanitarny podał, że do tej pory badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 245 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w regionie. Z tej liczby 49 osób wyzdrowiało, a 14 zmarło.

 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 5 tys. 399 testów. 

 

Opolskie: nowi zakażeni nie wymagają hospitalizacji

 

W województwie opolskim odnotowano dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii w regionie stwierdzono 230 przypadków zakażenia. Dziewięć osób zmarło.

 

Według danych wojewody opolskiego, zakażeni to czterej mieszkańcy powiatu krapkowickiego, dwaj powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, dwaj powiatu nyskiego i jeden mieszkaniec powiatu głubczyckiego.

 

Wszyscy zakażeni z tej grupy są w stanie dobrym i nie wymagają hospitalizacji.

 

Od początku pandemii na terenie województwa potwierdzono 230 przypadków zakażenia.

 

Dwa nowe przypadki w woj. lubuskim

 

W woj. lubuskim stwierdzono dwa nowe zakażenia koronawirusem. W tym regionie wirusa zdiagnozowano dotychczas u 81 osób; 26 z nich wyzdrowiało – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

ZOBACZ: Żołnierze w maseczkach pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza

 

Zgodnie z porannym raportem wirusa wykryto u kobiety w sile wieku oraz mężczyzny w średnim wieku z powiatu żagańskiego. W stanie dobrym przebywają w szpitalu w Żaganiu - przekazała rzeczniczka.

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Żaganiu hospitalizowanych jest 26 osób. Stan zdrowia większości pacjentów jest dobry. 37 osób z pozytywnym wynikiem testów pozostaje w izolacji domowej.

 

Trzy nowe przypadki w woj. świętokrzyskim

 

- W województwie świętokrzyskim potwierdzono 3 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. To starsza kobieta z powiatu ostrowieckiego oraz kobieta i mężczyzna w sile wieku z powiatu kieleckiego – poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

W regionie świętokrzyskim zmarła trzecia osoba zarażona koronawirusem – 89 letnia kobieta z powiatu starachowickiego.

 

W sumie w województwie świętokrzyskim odnotowano 173 przypadki zachorowań na COVID-19, oraz siedem ozdrowień.

 

Ponadto pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest w regionie 48 osób, 4575 jest poddanych kwarantannie, a 43 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Lubelskie: 9 nowych przypadków, pacjenci "w stanie dobrym"

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. W sumie w regionie odnotowano dotychczas 278 zachorowań; 10 osób zmarło.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: dwóch mężczyzn w wieku powyżej 61 lat z powiatu radzyńskiego, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z Białej Podlaskiej, dwóch mężczyzn z powiatu parczewskiego w wieku powyżej 61 lat i w przedziale wieku 41-60 lat, kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu lubelskiego, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z Lublina, kobiety w przedziale wieku 0-20 lat z powiatu kraśnickiego oraz mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu lubartowskiego.

 

Wszystkie te osoby miały styczność z osobami zakażonymi. „Są w stanie dobrym” – zaznaczyła Strzępka.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe staje się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: 2569 nowych zgonów na Covid-19. Kolejna tragiczna doba w USA

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wcześniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie