Nowe ognisko koronawirusa w placówce dla chorych. Terytorialsi pobierają wymazy

Polska
Nowe ognisko koronawirusa w placówce dla chorych. Terytorialsi pobierają wymazy
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Żołnierze WOT pobiorą próbki od ok. 100 osób, które przebywały w tym samym zakładzie, co chora staruszka

87-letnia podopieczna Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ełku (warmińsko-mazurskie) jest zakażona koronawirusem. Służby sanitarne zleciły żołnierzom WOT pobranie wymazów od blisko 100 osób przebywających i pracujących w placówce - poinformował warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Dzisko dodał, że zakażona 87-latka niedawno przeszła udar. Nie wiadomo, gdzie kobieta została zakażona; trwa w tej sprawie postępowanie sanitarne. Chora została przewieziona do szpitala jednoimiennego w Ostródzie.

 

ZOBACZ: Petru: jestem przerażony tym, jak późno reaguje rząd. W kwietniu może być kolejna fala zwolnień

 

Ponieważ zakażona starsza pani jest podopieczną Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ełku, w którym przebywają osoby chore, służby sanitarne zleciły pobranie wymazów od osób, które przebywają w placówce lub w niej pracują.

 

Terytorialsów przeszkolono, jak pobierać wymazy

 

- W sumie będzie to około stu wymazów. Zleciliśmy ich pobranie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy właśnie te wymazy na miejscu pobierają, pewnie będą to robić przez kilka godzin - przekazał Dzisko. Dodał, że żołnierze WOT otrzymali od sanepidu tzw. wymazówki, odzież ochronną i zostali przeszkoleni, jak mają pobierać wymazy, które będą badane w laboratorium w Olsztynie.

 

ZOBACZ: W. Brytania: 861 zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatniej doby

 

Stwierdzony we czwartek przypadek zachorowania na koronawirusa w ZOL w Ełku jest pierwszym w tym powiecie oraz pierwszym przypadkiem zachorowania w regionie odnotowanym w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

 

W czwartek poinformowano także o zachorowaniu pielęgniarki ze szpitala jednoimiennego w Ostródzie.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie